Çolpan İlhan hayatını kaybetti!

Sanat dünyasından üzücü haber...

resim yok
25 Temmuz 2014 - 13:04
Magazin

Türkiye'yi üzen haber...

 

Çolpan İlhan vefat etti...

Sinema sanatçısı Sadri Alışık'ın eşi usta oyuncu Çolpan İlhan, bugün hayata gözlerini yumdu.

Çolpan İlhan'ın evinde sabaha karşı geçirdiği kalp krizi sonucu vefat ettiği öğrenildi.

 

Acı haberi ünlü sunucu Esra Erol twitter sayfasından 'Çolpan İlhan vefat etti. Bizim için bir yıldız kaydı. Ama o sevdiklerine kavuştu. Nurlar içinde uyu...' mesajıyla duyurdu. 

 

PAZAR GÜNÜ TOPRAĞA VERİLECEK

Usta oyuncu Çolpan İlhan, 27 Temmuz Pazar günü saat 10.30'da yapılacak anma törenin ardından Zincirlikuyu Mezarlığı'nda Sadri Alışık'ın mezarının yayında toprağa verilecek.

 

YEŞİLÇAM'IN EN GÜZEL SESLİ KÖTÜ KADINIYDI

Çolpan İlhan, 08 Ağustos 1938'de İzmir'de dünyaya geldi. Türk edebiyatının usta şairlerinden Attila İlhan'ın kız kardeşi olan İlhan, Yeşilçam'ın unutulmaz aktörü Sadri Alışık'ın da eşiydi. İlhan, Kerem Alışık'ın da annesi.[reklam]

İlhan ve Sadri Alışık, 20 Ağustos 1959'da yapılan düğünle hayatlarını birleştirmişti. Düğün töreninde çekilen bu karede Çolpan İlhan, ağabeyi Atilla İlhan, annesi Perihan İlhan ve eşi Sadri Alışık ile birlikte.

Lise eğitimine Balıkesir Lisesi'nde başladı. Daha sonra Kandilli Kız Lisesi'nden mezun oldu. İstanbul Belediye Konservatuarı'nda tiyatro bölümünü ve Devlet Güzel Sanatlar Akademisi resim bölümünden mezun oldu.

 Bu sırada akademideki arkadaşları ile birlikte 'Akademi Tiyatrosu' adıyla bir tiyatro grubu kurdu ve oyunlar hazırladı. Bu sırada gelen bir teklifle 1957 yılında ilk sinema filmi Kamelyalı Kadın'da başrol oynadı.aynı yıl içinde Küçük Sahne'de Münir Özkul ve Uğur Başaran ile 'Sevgili Gölge' adlı oyunla ilk profesyonel oyununu oynadı.

Üç sezon Küçük Sahne'de tiyatrolarda rol aldıktan sonra bu tiyaronun dağılması ile Oda Tiyatrosu'nda Müfit Ofluoğlu ile Sabahattin Kudret Aksal'ın 'Tersine Dönen Şemsiyesi'ni sahnedi. Daha sonra Kent Oyuncuları ile Güner Sümer'in 'Yarın Cumartesi'nde oynadı. Kenterler ile de Baharın Sesi, Nalınlar ve Aptal Kız'da sahne aldı. Bir süre sonra oğlu Kerem'in doğması ile tiyatroya ara verdi. 1960'ların ortasında sinema filmleri ile sanat yaşantısına geri döndü ve 300'e yakın filmde rol aldı. 1970'lerin sonlarına kadar sürekli filmlerde başrollerde oynayan İlhan sonra sinemadan koptu ve moda çizimleri yapmaya yoğunlaştı.

 

 

DİZİ OYUNCUSUNUN KATİLİ BAKIN KİM ÇIKTI?

üyeler ne diyor?

resim yok

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmalısınız..

:-) :) :o) :c) :^) :-D :-( :-9 ;-) :-P :-p :-Þ :-b :-O :-/ :-X :-# :'( B-) 8-) :-\ ;*( :-* :] :> =] =) 8) :} :D 8D XD xD =D :( :< :[ :{ =( ;) ;] ;D :P :p =P =p :b :O 8O :/ =/ :S :# :X B) O:)
Kapat

facebook yorumları