Doksanlar'ın yıldızı Deniz Oral'a göre oyunculuğun starları kimler?

Usta tiyatrocu Deniz Oral günümüz dizilerini eleştirdi.

resim yok
09 Şubat 2014 - 10:28
Röportaj

Deniz Oral: Diziler Türk toplumunu dejenere ediyor...

Usta tiyatrocu Deniz Oral günümüz dizilerini eleştirdi. 40 yıllık oyuncu Oral, ''Şimdiki dizilerin çarpık ilişkileri konu alarak toplumumuzu, özellikle çocuklarımızı dejenere ettiğine inanayorum. TV’lerde sadece aile ve komedi dizileri olması lazım'' dedi.


Yalın, sade, doğal oyunculuğuyla benimsendi. Yüzlerce tiyatro oyununda, 30 kadar sinema filmi ve dizide rol aldı. Aynı zamanda dublaj sanatçısı da olan Deniz Oral, reklam filmlerinin de aranılan oyuncularından.

 

Papatyam'ın Lütfü'sü, 90'ların Nuri Tuncay'ı, Güneşi Gördüm'ün travestisi Deniz Oral, 40 yıllık oyuncu. Ve mesleğine, ''Son nefesimi tiyatroda vermek istiyorum'' diyecek kadar bağlı. 

 

Sevilen oyuncuyla, mesleğini ve hayatı konuştuk.

* Bazı dizilerde işlenen çarpık ve karışık ilişkiler sizce bu toplumun örf ve adetlerini dejenere ediyor mu?

Evet. Bazı diziler toplumumuzun örf ve adetlerini dejenere ediyor. Zaten buna çok müsait bir milletiz. Çok çabuk dejenere oluyoruz. Şimdi bu tarz dizilerin dönemi ancak bir müddet sonra tarz mutlaka değişecek. Çocuklarımız şimdiki dizileri seyrederek dejenere oluyor. Bizim halkımız ağlamayı çok seviyor, vurduyu kırdıyı çok seviyor. 14 senedir 'Kurtlar Vadisi' devam ediyor. Türkiye’de böyle uzun soluklu bir tek 'Bizimkiler' diye bir dizi  vardı. Bizim seyirciye ne verirsen onu alıyor. Benim eşimin de gözyaşı akmaya hazırdır. Bence televiyonlarda sadece aile ve komedi dizileri olması lazım. Seyirci olarak 'Muhteşem Yüzyıl'  gibi dizilerden artık yorulduk.

* Siz dizi seyrediyor musunuz?

Ben dizi seyretmiyorum. Aslında bir oyuncu olarak dizileri takip etmem gerekir. Ancak izlemeye tahammül edemiyorum. O tarz dizileri sevmiyorum.

* Doksanlar'da Turgut Özal hayranı bir müteahhidi oynuyorsunuz, 'Seksenler'de ise Turgut Özal'ı canlandırdınız. Halkın size karşı tepkisi ne oldu?

Çok güzel yorumlar geliyor. Beni beğenmeyenler de var tabii ama beğenen kısım daha ağır basıyor. Gerçi rahmetlinin gıdısı yoktu, benim biraz var.  

* Turgut Özal'a oy vermiş miydiniz?

Vermemiştim. O zaman Demirel'e oy vermiştim. Aile tarafım Adalet Partili'ydi. Siyasetle de çok ilgim yok.[reklam]

''YILLARCA TİYATRO KULİSİNDE YATTIM''

* Hayalinizdeki meslek bu muydu?

Hayır. Aslında ben top oynuyordum. Mersin'de 15 yıllık bir futbolcu  geçmişim var. Futbolcu olmak istiyordum ama tiyatro ağır bastı ve  oyuncu oldum. Askerden sonra ''Ben tiyatro oyuncusu olacağım'' dedim. İstanbul'a sık sık gelirdim. Beyoğlu’nu dolaşırdım. Oradaki sinemalara, tiyatro afişlerine bakardım. Param yoktu, giremiyordum ama o atmosferi solurdum. Sonra karşıma Ankara’dan gelen Anadolu Sanat Çocuk Tiyatrosu çıkınca tiyatro serüvenim başladı.   

* Siz bu sektörde var olabilmek için çok mücadeleler verdiniz galiba?

Öyle tabii. Tiyatrodan kira ödeyecek kadar bile para kazanamıyordum. Evim yoktu, yıllarca tiyatro kulisinde yatıp kalktım. O duvarların dili olsa da anlatsa. Çocuk oyununda pelüş kostümleri giyiyordum. Akşamları o havyan kostümlerini giyip öyle ısınır ve yatardım.

* Şimdi eviniz var mı?

Yok, hâlâ kiradayım. Ev alamadım ama bu sene alacağım, niyetimiz var.

 

''HERKES KENDiSiNi STAR ZANNEDiYOR''

* Bizim oyuncu starlarımız var mı?

Şöyle bir baktığın zaman Türkiye'de herkes kendini star zannediyor maalesef. Kaç tane tutulan dizi oyuncusu varsa, hepsi kendini star ilan ediyor. Gerçek bu değil tabii ki. Star dediğin baştan ayağa kadar her şeyinle profesyonelce davranıp yaşamaktır. Starlık komple bir şeydir yani. Türkiye’de reklam filmlerinde oynayıp kendisini  star zannedenler bile var. Adamın reklamı tuttu mu 'Ben starım' diye ortaya çıkıyor.

* Sizce kimler gerçek star?
 
Şener Şen, Zeki Alasya, Metin Akpınar, Levent Kırca, rahmetli Adile Naşit ve Kemal Sunal gerçek starlardır.  

* 'Maskeli Beşler' filminde Mehmet Ali Erbil, Peker Açıkalın, Şafak Sezer ve Cengiz Küçükayvaz'la birlikte oynadınız. Sizce komedyen olarak hangisi daha başarılı?

Şafak Sezer hepsinden daha başarılı. Şafak daha yumuşak, daha doğal. O bence halk komedyeni. Hakikaten çok yetenekli. Ama onun da birtakım şansızlıkları var. Son dizisi yine yayından kalktı. Özellikle tiyatroda çok başarılı. 'Şen Makas' adlı tiyatro oyununda beraber oynadık. Kapalı gişe oynamıştık. 2 sene, 650 oyun oynadık. Ona ''Sinema da dizi de yap ama tiyatroyu da unutma. Sahneden kopma!'' dedim ama o koptu.

 

 

DAMLA SÖNMEZ'DEN ÇARPICI AÇIKLAMALAR BURADA!

üyeler ne diyor?

resim yok

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmalısınız..

:-) :) :o) :c) :^) :-D :-( :-9 ;-) :-P :-p :-Þ :-b :-O :-/ :-X :-# :'( B-) 8-) :-\ ;*( :-* :] :> =] =) 8) :} :D 8D XD xD =D :( :< :[ :{ =( ;) ;] ;D :P :p =P =p :b :O 8O :/ =/ :S :# :X B) O:)
Kapat

facebook yorumları