'İsmail Paşa'nın hayat hikayesi dizi oldu!

'İsmail Paşa' Araplara gitti!

resim yok
14 Temmuz 2014 - 13:11
Magazin

'İsmail Paşa' Araplara gitti!

Ortadoğu'da reyting rekorları kıran Türk dizilerinin ardından Araplar, Osmanlı'yla ortak olan tarihlerini ekrana taşımaya karar verdi.


Aşk-ı Memnu, Öyle Bir Geçer Zaman ki, Gümüş gibi dizileri yayınlayan MBC kanalı bu kez Türk dizisi değil 'konu' ithal etti.

 

'ABDEEN SARAYI'

Osmanlı'nın ilk Mısır Hıdivi İsmail Paşa'nın hayat hikayesini 'Abdeen Sarayı' ismiyle ekrana taşıdı.

 

HANGİ OYUNCULAR ROL ALIYOR?

Büyük beğeni toplayan dizide Hıdiv İsmail Paşa'yı Qusai Kholi, cariyesi Safinaz Hatun'u ise Nelly Karim canlandırıyor.

 

HİKAYESİ

Dizide dünyanın en zenginleri arasında gösterilen İsmail Paşa'nın hareminde yaşananlar ve işgal dönemi anlatılıyor.

 

FAHİR ATAKOĞLU İMZASI

Yüksek bütçeli dizinin kadrosunda Türk oyuncu bulunmazken müziklerin hepsi Fahir Atakoğlu imzasını taşıyor.[reklam]

İSMAİL PAŞA KİMDİR?

1867-1879 arasında Mısır hıdivi. Britanya'nın 1882'de Mısır'ı işgal etmesinde, İsmail Paşa döneminde alınan dış borçların olağanüstü bir düzeye ulaşması önemli bir rol oynamıştır.

Kavalalı İbrahim Paşa'nın oğluydu. Paris'te öğrenim gördükten sonra Avrupa'da birçok diplomatik görevde bulundu. Amcası Said Paşa'nın ölümü üzerine 1863'te Mısır valisi oldu. 1865'te Osmanlı padişahı Abdülaziz'den aldığı fermanla valiliğin babadan oğula geçmesini sağladı. 1867'de Hıdiv ünvanı alarak Mısır'ın iç işlerini yönetmekte serbestlik kazandı. Bağımsız bir devletin başkanı gibi davranarak Kasım 1869'da Süveyş Kanalı'nın açılışı için düzenlenen görkemli törenlere Avrupa'nın önde gelen devlet adamlarını davet etti.

İsmail Paşa'nın Mısır'a getirdiği en önemli yeniliklerden biri, Kasım 1866'da kurulan temsilciler meclisiydi. Ama mecliste çoğunluğu oluşturan köy başkanları gerek kırsal bölgelerde, gerek merkezi hükümet üzerinde artan bir etkinlik kazandı. İsmail Paşa'nın kaynak sağlamak için 1871'de çıkardığı ve daha sonra kaldırdığı bir yasanın 1876'da yeniden yürürlüğe konmasında meclis önemli rol oynadı. Yasa altı yıllık toprak vergisini peşin ödeyen kişilere toprak üzerinde mülkiyet ve vergi bağışıklığı gibi haklar tanıyordu.

Sudan'ı Mısır'ın denetimi altına sokmak isteyen İsmail Paşa, bu girişimi askeri ve idari bakımdan denetlemek üzere Avrupalı ve ABD'li uzmanlar tuttu. Bu uzmanların olası entrikalara karışmayacağını umuyordu. Amacı doğrultusunda bazı ilerlemeler sağlamakla birlikte güneyde yeni bir il oluşturmayı başaramadı. Ama onun girişimleri, daha sonra bölgede milliyetçiliğin önemli hedeflerinden biri olan, Nil Vadisinin siyasi birliği düşüncesinin oluşmasını sağladı.

İsmail Paşa'nın yönetimi sırasında izlenen politikalar büyük harcamalar gerektiriyordu; bu paranın büyük bölümü Avrupalı bankerlerden sağlanıyordu. İsmail Paşa yönetime geldiğinde 7 milyon sterlin olan dış borçlar 1876'da yaklaşık 100 milyon sterline ulaşmıştı. Alacaklı devletlerin baskısı üzerine Düyun-ı Umumiye İdaresi kuruldu. Ama önerilen önlemlerin bazıları ülke içindeki egemenliğini sarsacak nitelikte olduğu için İsmail Paşa bu komisyonla tam bir işbirliğine yanaşmadı. Osmanlı padişahı II. Abdülhamid, Haziran 1879'da İsmail Paşa'yı görevden aldı.

 

 

BEREN SAAT'E 'KÖSEM SULTAN' TEKLİFİ GİTTİ Mİ?

üyeler ne diyor?

resim yok

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmalısınız..

:-) :) :o) :c) :^) :-D :-( :-9 ;-) :-P :-p :-Þ :-b :-O :-/ :-X :-# :'( B-) 8-) :-\ ;*( :-* :] :> =] =) 8) :} :D 8D XD xD =D :( :< :[ :{ =( ;) ;] ;D :P :p =P =p :b :O 8O :/ =/ :S :# :X B) O:)
Kapat

facebook yorumları