resim yok
27 Şubat 2013 - 00:00

Atv'de yayınlanan Ezel bir dönemin fenomen dizisi olmuştu. Benzer bir durumK aradayı için de geçerli. Evet, ikisinin Kenan İmirzalıoğlu gibi bir ortak noktası var. Ama farklılıkları daha fazla Bıyıklı bir İmirzalıoğlu var karşımızda, bu da doğal. Olaylar 1970'lerde geçiyor ve bıyıksız olmak o dönemde pek hoş karşılanmıyor. Devlet içerisine çöreklenmiş bir organizasyonla mücadele ediyor.

 

Bıyıksız Kenan İmirzalıoğlu'nu izliyoruz. Bugünün dünyasında, mafya âleminin içerisinde mücadelesini veriyor.

 

Haksız yere, adam öldürmekle suçlanan ve idamı istenen babasını kurtarmak isteyen Mahir Kara'nın adalet arayışının hikayesi olarak izlediğimiz dizide esas oğlanımız bir kunduracı, yani esnaf.

 

Yıllar önce gençliği heba edilen Ömer'in yani Ezel'in intikam öyküsü olarak özetlenebilir dizide karakterle ilk tanıştığımızda oldukça zengin bir insandı. Bu zenginlik hali dizinin ilerleyişinde hep kendini gösterdi.

 

Hakime Feride otoriter gözükmekle birlikte dizi ilerledikçe duygusal yönü de ortaya çıkıyor. Ama Ezel'deki Eyşan'a göre dominant bir karaktere sahip.

 

Esas kadın Eyşan'dı. Ezel'in hayatının aşkı, kurnaz, oyunbaz ve çapkın bir kadın portresi çiziyordu.

 

Liner ya da düz bir anlatımı var. Çok nadiren geri dönüşlerle olaylar hakkında bilgi veriliyor.

 

Dizinin en büyük özelliklerinden biri hem paralel kurgu hem de geri dönüşlerle kurgusal anlatımın ön plana çıkmasıydı. Bu tercih hikayeyi dinamikleştiriyordu.

 

Dizi bir adalet arama hikayesi olsa bu süreçte aşka da ziyadesiyle yer var ve doğal olarak Karadayı'ya kadın izleyicilerin ilgisi daha fazla.

 

Dizinin bir intikam hikayesi anlatması, aksiyonel sahnelerinin ve erkek karakterlerin fazlalığı daha çok erkek izleyiciye hitap etmesine neden olmuştu.

 

Dizinin başlarında imkansız aşk teması hakimdi. Ama Mahir Kara, Hakime Feride'nin gönlünü çalmayı bildi. İmkansız aşk temasından tam vazgeçilmese de ilişkinin geleceği belirsiz.

 

Tutkulu bir aşk söz konusuydu. Ezel'in kalbini çalan Eyşan'a tutkusu, hem onun intikam duygularını besliyor hem de sevdasını diri tutuyordu.

 

Karadayı'da şiir okumak genelde Nazif Kara'ya düşüyor ama Mahir Kara ve Feride'nin de katkısı oluyor. Şimdilik tercihler Cahit Sıtkı Tarancı, Attila İlhan ve Nâzım Hikmet gibi Türkçe yazan şairler.

 

Ramiz Dayı'nın şiirleri az mı fenomen oldu? Onun, Oscar Wilde'dan, Shakespeare'den, Mevlana'dan okuduğu şiirler büyük ilgi gördü. Wilde'ın Herkes Öldürebilir Sevdiğini şiiri popülerse bu, Ezel sayesindedir.

 

Şu günlerde kulağınıza "Cancağızım," lafı çalınırsa şaşırmayın. Bilin ki bu hitap, Savcı Turgut'un memleket insanına bir hatırlatmasıdır !

 

Ramiz Dayı'yı canlandıran Tuncel Kurtiz'in karakteristik sesiyle Ezel'e hitaben dediği "Yeğen," artık yaygın bir şekilde günlük hayatta da kullanılıyor.

üyeler ne diyor?

( 1 yorum )
resim yok

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmalısınız..

:-) :) :o) :c) :^) :-D :-( :-9 ;-) :-P :-p :-Þ :-b :-O :-/ :-X :-# :'( B-) 8-) :-\ ;*( :-* :] :> =] =) 8) :} :D 8D XD xD =D :( :< :[ :{ =( ;) ;] ;D :P :p =P =p :b :O 8O :/ =/ :S :# :X B) O:)
Kapat
ogutka
çok sürükleyici bişr dizi şu an takip ettiğim tek dizi anlatımı çok güzel ben geri dönüşleri çok olan dizileri beğenmiyorum. süper ötesi tüm ekibe tebrikler

facebook yorumları