Masumiyeti öldürmek

Masumiyeti öldürmek
%25 %522 %2016

İnsanın üstünde eskiyen bir deridir masumiyet. Zamanı geldiğinde, ondan sıyrılmayı bilmek gerek. Bilmezsen, söküp atmazsan eğer, ayağından tutar, gidemezsin; bileğini büker, vuramazsın; gözünü sarar, göremezsin… Bilmek, yapmak demek! Yapacağın şeyi bilmek için, eskimiş deriyi söküp atmak gerek” der Ramiz Dayı.

Genellemelere bakarsak şu hayatın masumları çocuklar ve kadınlardır. Kadının masumiyetinin cinsiyetine has naiflikten ileri geldiği düşünülür. Ama tabii bunun 180 derece zıttı sıfatlarla nitelenmesi arasında da saniyeler oynar orası ayrı!

Yeni dizilerden “Oyunbozan”ın masum kadını da Ece… Ece, psikoloji mezunudur ve iş aramaktadır. Doktor Emre’yse kız kardeşinin ölümünden sorumlu tuttuğu işadamı Mahir’den intikam almaya odaklanmıştır. Emre, Mahir’in evine girmenin bir yolunu bulur ve bunun için de zor durumda kalan ve yardıma ihtiyacı olan Ece’yi kullanmaya karar verir. Kardeşinin sağlık durumu nedeniyle başka çaresi kalmayan Ece, Emre’nin teklifini kabul eder. Böylece iki “zeki” erkek karakter arasında kalan bir “masum” kadının hikâyesi başlamış olur.

Dizi son zamanlarda görülmediği ölçüde ayakları yere sağlam basan bir hikâye ile karşımıza çıktı. Hem karakterlerin geçmişleri hem günümüzdeki davranışları hem de ileri de olmak istedikleri yer/amaç olabildiğince kısa ve hatalara yer verilmeden anlatılmış. Oyuncuların performansları da gerçekten iyi özellikle de Serhat Tutumluer’inki! Eğer senaryo böyle giderse geleceği parlak bir dizi var karşımızda!

Öte yandan bu hafta NTV’de “Sıra Dışı Bir Katilin İzinde: Robert Durst” adlı yedi yıllık çalışmanın ürünü bir belgesel başladı. Burada üç cinayetten şüpheli New York emlak milyarderi Durst’ın hayatı anlatılıyor. Ancak bu, babasının annesini intihara zorlaması ve bu intiharı daha küçük olan Durst’a izletmesiyle başlayan ruhsal problemler temellendirmesi ile ele alınmaktadır. Yani çocukken maruz kaldığı psikolojik şiddetle masumiyetini kaybeden ve sonrasında herkesin katil olduğundan emin olduğu halde mahkûmiyet kararının alınmadığı ve masumiyetinin ona geri verildiği mahkemelerle karşı karşıyayız. Yaşanılan travmanın etkilerinin ne kadar büyük olduğu görülse de gerçekleştirilen tüm eylemlerin buna bağlanmasının “masumiyet” algısını yeniden tanımladığını görmek gerekir. Sonuçta travmatik geçmiş, para, iyi avukatlar ve doğru savunma taktiği ile ispatlanmayacak masumiyetin olmadığını başarılı bir şekilde anlatan ve ses getiren bir belgesel var karşımızda!

Bir yanda kadının masumiyetini kaybedeceği ve bunun olası sonuçlarının tüm karakterleri etkileyeceği bir dizi, bir yandaysa masumiyetini çocuk yaşta kaybetmiş ve bunun sonucunda gerçekleştirdiği eylemlerin sonuçlarından etkili yöntemlerle yine masumiyete sığınan ve şimdilerde psikiyatrik destek verilen bir tesiste bulunan Durst’ın belgeseli!

Masumiyet ve tabii çoğu zaman beraberinde getirdiği intikam temalı bu izlenesi yapımlardaki Ece’nin ve Durst’ın kaderdaşı Ezel’in sözleriyle bitirelim: “Masumiyet kendini bıraksa da bir gün kollarına tekrar masum olamazsın onunla! Masumiyeti öldürmek kolay! Şiddet masumiyeti öldürür. Yalan söylemek öldürür masumiyeti! İhanet öldürür! Sır öldürür! Ben intikam almayı herkesten iyi biliyorum artık. Çünkü intikam almak için ben kendi ellerimle boğdum masumiyetimi!”

BETÜL TANSEL- DİP KÖŞE

http://www.taraf.com.tr/masumiyeti-oldurmek/

 

ETİKETLER : OYUNBOZAN , ELEŞTİRİ