Doksanlar'ın yıldızı Deniz Oral ile keyifli söyleşi!

'Seksenler' isimli dizide merhum Turgut Özal'ı oynayan Deniz Oral: ''Annem Mersin'in ilk kadın muhtarlarındandı ama onun siyasete olan ilgisi bana hiç bulaşmadı.''

resim yok
14 Aralık 2013 - 14:54
Röportaj

'Seksenler' isimli dizide merhum Turgut Özal'ı oynayan Deniz Oral: ''Annem Mersin'in ilk kadın muhtarlarındandı ama onun siyasete olan ilgisi bana hiç bulaşmadı.''

Atv'nin sevilen dizisi 'Doksanlar'da rol alan Deniz Oral, Turgut Özal hayranı müteahhit 'Nuri' rolüyle ekrana geliyor. Oral; dizinin yapım şirketi Mint Yapım'ın TRT'de yayınlanan 'Seksenler' dizisinde ise Turgut Özal'ı canlandırıyor.

 

Deniz Oral'la hem rol aldığı dizileri, hem de Turgut Özal hayranlığını konuştuk...


'Doksanlar'ın Özal hayranı 'Nuri'si, 'Seksenler'de Turgut Özal olarak ekrana geldi. Bu nasıl oldu?


Bana da sürpriz oldu. Bundan yıllar önce Kanal 6'da Atilla Arcan'la birlikte 'Binbir Surat' isimli bir program yapıyorduk. O dönem kanalın sahibi Ahmet Özal'dı. Programda Ahmet Özal'ı canlandırmıştım. Anlayacağınız; önce oğlundan başladım; şimdi babasını oynamak kısmet oldu.

 

BENİ HEYECANLANDIRIYOR

Bu teklif size nasıl geldi?


'Seksenler' dizisinde şu sıralar 1983 yılında yapılan yerel seçimler ele alınıyor. Yapımcı Birol Güven'in, Turgut Özal'ı oynayacak birini aradığını duyunca, "Boşuna arama, benden başka hiç kimse Özal'a benzeyemez'' dedim. Birol Güven'e bir dönem Ahmet Özal'ı da oynadığımı anlattım. Deneme çekimlerinde Turgut Özal'a olan benzerliğimi görünce çok şaşırdılar.


Peki, Turgut Özal'ı canlandırmak sizi heyecanlandırıyor mu?


İnsan heyecanlanıyor tabii ki. Bir döneme damgasını vurmuş çok önemli bir siyaset adamını canlandırmak kolay değil.


Rolünüz için nasıl bir hazırlık süreci geçiriyorsunuz?


Özal olmak 2.5 saatimi alıyor. Çünkü çenemi Turgut Özal'a benzetmek için özel bir makyaj yapılıyor. Peruk ve gözlük de takılınca işlem tamamlanıyor. Benim biraz gıdım fazla ama onu da azaltmaya çalışacağız.[reklam]

ÖZAL ESPRİYE AÇIKTI

Bu rolü canlandırmak istemenizin sebebi neydi?


Bizim yapım şirketinin işi yabancıya gitsin istemedim. Ben, Özal'ı çok yakından takip ederdim. Onun çok doğal ve renkli bir kişiliği vardı. Geçmişte çok taklit edilirdi; o da budan çok hoşlanırdı. Espriye açık biriydi. Böyle birine hayat vermek çok heyecan verici. Daha önce böyle birini canlandırmamıştım. Benim için büyük tecrübe oldu. İnsanlar beğenirse ne mutlu bana.
Sizin siyasetle aranız nasıl? Hiç yok diyebilirim. Annem Mersin'in ilk kadın muhtarlarından biriydi ama onun siyasete olan ilgisi bana hiç bulaşmadı. Ben futbol oynuyordum. 15 senelik amatör futbol hayatım var.

 

BENCE ÖZAL ÖLDÜRÜLDÜ

Özal'ın iktidar olduğu dönemde siz ne yapıyordunuz?


Özal'ın belli tabuları yıktığını düşünüyorum. Türkiye'deki dönüm noktalarından biridir onun iktidarı. O dönemde ben Ankara'daydım. 1983'te askerdim. Sonra profesyonel tiyatro yapmak için Mersin'den Ankara'ya geçtim. Ben dublaj yaparken, TRT koridorlarında çok karşılaştık; yürüyüşünü hiç unutamam.


Şu sıralar Özal'ın ölüm davası gündemde. Siz ne düşünüyorsunuz?


Bence öldürdüler. Saç telinde zehir de bulunmuştu zaten. Çok başarılı bir siyaset adamıydı. Kürt sorununu çözmeye uğraşıyordu; yaşasaydı başarabilirdi.

 

üyeler ne diyor?

resim yok
:-) :) :o) :c) :^) :-D :-( :-9 ;-) :-P :-p :-Þ :-b :-O :-/ :-X :-# :'( B-) 8-) :-\ ;*( :-* :] :> =] =) 8) :} :D 8D XD xD =D :( :< :[ :{ =( ;) ;] ;D :P :p =P =p :b :O 8O :/ =/ :S :# :X B) O:)
Kapat