Erdinç Gülener, Ben Onu Çok Sevdim'in zorluklarını anlattı!

ATV'nin ilgiyle izlenen dizisi 'Ben Onu Çok Sevdim'de, Ayhan Aydan'ın eşi Hasan Ferit Alnar'ı oynayan Erdinç Gülener, televizyon seyircisine yeni bir isimmiş gibi gelebilir.

resim yok
07 Ekim 2013 - 09:32
Röportaj

'Ben Onu Çok Sevdim' dizisinde rol alan Erdinç Gülener: ''Tarihte yaşamış birini oynamak çok zor. Onu doğru yansıtabilme tedirginliği oluyor.''

ATV'nin ilgiyle izlenen dizisi 'Ben Onu Çok Sevdim'de, Ayhan Aydan'ın eşi Hasan Ferit Alnar'ı oynayan Erdinç Gülener, televizyon seyircisine yeni bir isimmiş gibi gelebilir.

 

Ancak Gülener bundan evvel 'Canan' dizisinde boy göstermiş, ama o dizide ömrü uzun olmamıştı.

 

Diziyle birlikte Ankara'da dört sezondur devam eden 'Kerbela' oyununda oynayan Gülener'le diziyi ve rolünü konuştuk...

 

ONUNLA MESLEKTAŞIZ

'Ben Onu Çok Sevdim' dizisinin oyuncu kadrosuna nasıl dahil oldunuz?


Dizinin görüşmeleri geçen sene başladı. Pana Film'le görüştüm. Yönetmenimiz beni beğenmiş. Biz, aile olarak Demokrat Partili'ydik. Rahmetli babam da sıkı bir demokrattı. Zaten konuya aşinalığım da vardı. Çekimlerde hiç sıkıntı yaşamadım.


Rol teklif edildiğinde ne hissettiniz?


Hasan Ferit Alnar rolü teklif edilince enteresan geldi, mutlu oldum. Kendisini az buçuk bilirim.

 

Ankara eğitimli bir oyuncu olarak, Devlet Opera Balesi ve Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası'yla hep iç içe olduğumuz için bestelerini, besteci olduğunu bilirim. Bir anlamda meslektaş sayılırız. Onu canlandıracağımı öğrendiğimde mutlu oldum.

 

DURUMUNA ÜZÜLÜYORUM

Hasan Ferit Alnar'ı oynamak nasıl bir duygu?


Tarihte yaşamış birini oynamak çok zor. Onun ailesinin veya çevresinin tepkisini alabilme, onu doğru anlayıp, doğru yansıtabilme tedirginliği oluyor.


Alnar, Ayhan Aydan'dan boşanmayı neden bu kadar kolay kabul ediyor?


Nasıl etmesin ki? Mecbur bırakılıyor. İnatçı bir insan aslında, boşanmayabilirdi ama Ayhan Aydan'ı çok sevdiği için, o daha fazla mutlu olsun diye kendi sevgisinden feragat ediyor.[reklam]

Alnar'ın; Ayhan Aydan ve Adnan Menderes'in arasındaki ilişkiyi öğrendiği sahneyi oynamak zor olsa gerek...


Bu sahneyi oynarken kanım dondu. 'Nasıl oynarım?' diye çok düşündüm. İnsan olarak bile bunu tahayyül edemezken, oyuncu olarak canlandırmak zor oldu. Benim düşünürken, oynarken zorlandığım rolü Alnar bizzat yaşamış. Çok hazin bir olay gerçekten.


Seyirci, Hasan Ferit Alnar'ın durumuna üzülüp "Bu durumu hak etmedi" diyor. Siz de aynı düşünceye sahip misiniz?


Evet, ben de üzülüyorum. Bu olayın iki mağduru var: Biri Berin Menderes, diğeri Hasan Ferit Alnar. Bu olaydan sonra hasta olduğunda tüm hastane masrafları Menderes tarafından karşılanıyor.

 

1950'LER BANA ÇOK TANIDIK GELİYOR

Dizinin seyirci tarafından algısını nasıl değerlendiriyorsunuz?


Yakın dönemin bilinmesi açısından bu dizi çok önemli. Herkes Menderes'i 'Asılan başbakan' olarak biliyor ancak özel hayatını kimse doğru dürüst bilmiyor. Ayhan Aydan'ın 1951 senesindeki mahkeme sırasında söylediği "Kendisini tanıdım ve onu çok sevdim" şeklinde devrim niteliğinde bir açıklaması var. Bu, müthiş bir itiraf. Biz bu süreci aşk üzerinden ele alıyoruz.

 

İLİŞKİLER SAYGILI

Siz kendinizi o döneme ait hissediyor musunuz?


Evet, kendimi o döneme yakın hissediyorum. Hatta o dönemin adamıyım. 1950'ler bana çok tanıdık geliyor. İlişkiler çok saygılıymış. Dönem işinde oynamak çok keyifli.

 

 

BEN ONU ÇOK SEVDİM'İN YÖNETMENİ DİZİYİ ANLATTI! İŞTE DETAYLAR!

üyeler ne diyor?

resim yok
:-) :) :o) :c) :^) :-D :-( :-9 ;-) :-P :-p :-Þ :-b :-O :-/ :-X :-# :'( B-) 8-) :-\ ;*( :-* :] :> =] =) 8) :} :D 8D XD xD =D :( :< :[ :{ =( ;) ;] ;D :P :p =P =p :b :O 8O :/ =/ :S :# :X B) O:)
Kapat