resim yok
21 Temmuz 2014 - 10:08
Röportaj

''İlk aşkım tiyatro...''

'Kara Para Aşk' dizisiyle hayranlarıyla buluşan Erkan Can, oyunculuğun temelinin tiyatro olduğunu söylüyor.


Can, ''Tiyatroyu bilmeden direkt televizyona geçen oyuncular zorluk çeker. Beni dinç tutan da tiyatroya olan aşkım'' diyor.

Takva ve Gemide gibi pek çok filmde gösterdiği performansla hafızalara kazınan Erkan Can, 'Kara Para Aşk' dizisiyle hayranlarıyla buluştu.

Filmstudio dergisi için objektif karşısına geçen oyuncu, tutkunu olduğu tiyatrodan, dizilere ve sinemaya dair pek çok konuda açıklamalar yaptı...

'Kara Para Aşk' dizisinde kötü karakteri canlandırıyorsunuz. 'Tayyar'ın diğer kötülerden farkı ne?

'Tayyar' sosyete kötüsü. Biraz da psikopat, acımasız, aynı zamanda saygın bir işadamı. Çiçek sulayan, oğluna ve balıklarına düşkün biri. Ben de bunu denemek istedim. Senaryo merak uyandırıcı, dramatik yapısı da güzel. O yüzden seyircinin istediği her şey var.

 

ŞARAP GİBİ YILLANMALI

Tiyatro kökenli oyuncu olmanın avantajları nelerdir?

Oyuncuların hem ezber, hem disiplin açısından tiyatro kökenli olmaları daha iyi. Karakterin nasıl yaratılacağını, yolunu yordamını nasıl bulacağını bilir ve zorlanmazlar. Tiyatro zaten oyunculuğun temelidir. Tiyatroyu bilmeden direkt televizyona geçen oyuncular zorluk çeker. Tiyatro benim ilk aşkım, beni dinç tutuyor. Bu duyguyu anlatmak çok zor.

Bir oyuncuda olması gereken özellikler nelerdir?

Disiplin, sete erken gelmek, her dakika hazır olmak ve rolü oynarken kafanın başka yerde olmaması. Oyuncu, yaptığı işi en iyi şekilde yapması gerekir. Bu iş öyle boyacı küpü gibi daldır çıkar olmuyor. Zaman, süreç meselesi, şarap gibi yıllanmak gerekiyor, oyunculuk böyle bir şey.[reklam]

HER DİZİYİ İZLİYORUM

Dizi izliyor musunuz?

Hepsini baştan sona izliyorum. 'Seksenler' dizisi hoşuma gidiyor, geçmişe döndürüyor. 'Yalan Dünya' da ayrı bir keyif veriyor. 'Kurt Seyit ve Şura'nın da başka bir stili var, Rus klasiği gibi.

Dizi süreleri çok uzun. Nasıl değerlendiriyorsunuz?

Dizilerin 90 dakika olması kaliteyi düşürüyor. 90 dakika yazmak, üretmek, çekmek çok zor. Müzik koyuyorsun, bakışmalar oluyor, bundan kurtulmalı. Dünyada standart 45 dakika, hadi bizde 60 dakika olsun. Setteki arkadaşlar; dur durak bilmeden çalışıyor, gerçekten çok eziliyor, olmuyor! İş kısalırsa; herkesin işi kolaylaşacak, seyirci tabanca gibi diziler seyredecek.

 

SiNEMADA TARZIMIZ YOK

Türk si­ne­ma­sı­nı na­sıl de­ğer­len­di­ri­yor­su­nuz?

Film sa­yı­sı ar­tı­yor, bir ha­re­ket var ama bir tar­zı­mız yok. Bir ka­re­yi gö­rü­yor­sun Fran­sız fil­mi, Rus fil­mi ol­du­ğu­nu an­lı­yor­sun. İran fil­mi di­yor­sun, ya­zı ka­rak­te­rin­den bi­le an­lı­yor­sun. Oysa biz da­ğı­nı­ğız. Za­man­la ola­cak emi­nim.

Bir fil­mi iz­le­di­ği­niz­de yö­net­me­ni­ni an­lı­yor mu­su­nuz?

Nu­ri Bil­ge Cey­lan tar­zın­dan an­la­şı­lı­yor. Tür­ki­ye­'de yö­net­men tar­zı da yok. Si­ne­ma­da ge­çiş sü­re­ci ya­şı­yo­ruz.

 

 

'KARA PARA AŞK' YUNANİSTAN'I SALLIYOR! DETAYLAR BURADA!

üyeler ne diyor?

resim yok

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmalısınız..

:-) :) :o) :c) :^) :-D :-( :-9 ;-) :-P :-p :-Þ :-b :-O :-/ :-X :-# :'( B-) 8-) :-\ ;*( :-* :] :> =] =) 8) :} :D 8D XD xD =D :( :< :[ :{ =( ;) ;] ;D :P :p =P =p :b :O 8O :/ =/ :S :# :X B) O:)
Kapat

facebook yorumları