Karadayı'da 'Ecevit affı' nasıl yaşandı?

ATV'de Kenan İmirzalıoğlu'nun başrolde oynadığı 'Karadayı' isimli dizi, izleyiciyi 1974 yılına götürdü.

resim yok
01 Ekim 2013 - 10:11
Magazin

ATV'de Kenan İmirzalıoğlu'nun başrolde oynadığı 'Karadayı' isimli dizi, izleyiciyi 1974 yılına götürdü.

 

GENEL AF İLE...

'Mahir Kara', o yıllarda çıkarılan genel afla özgürlüğüne kavuştu

Kenan İmirzalıoğlu, Bergüzar Korel ve Çetin Tekindor'un başrollerini paylaştığı ATV'deki dönem dizisi 'Karadayı'; yayınlandığı ilk günden itibaren 1970'li yıllarda yaşanan olayları gerçekçi bir dille ekrana yansıtıyor.

 

ECEVİT AFFI

Dizinin önceki gün yayınlanan bölümünde; Cumhuriyet'in kuruluşunun 50'nci yılı nedeniyle 1974 yılında çıkarılan ve tarihe 'Ecevit Affı' olarak geçen genel affa da yer verildi.

 

CEZA: 11 YIL 8 AY

Geçtiğimiz hafta yayınlanan bölümde; memur olmadığı halde sahte kimlikle adliyede çalıştığı için 11 yıl sekiz ay hüküm giyen 'Mahir Kara', çıkarılan genel af sayesinde serbest bırakıldı.

 

HALKA DUYURULDU

Genel af; 1970'li yıllarda olduğu gibi, dizide de 'çığırkan'ın (gazeteci çocuk) okuduğu manşetlerle halka duyuruldu.

Bu af; müebbet hapis cezasına çarptırılan mahkumları kapsamadığı için, 'Mahir'in babası 'Nazif Kara' hürriyetine kavuşamadı.

 

15 MAYIS 1974'TE NE OLDU?

Başbakan Bülent Ecevit'in başında bulunduğu CHPMSP koalisyon hükümeti döneminde, Cumhuriyet'in 50'nci yılı nedeniyle genel bir af çıkarıldı.

Bu af kapsamında 23 bin kişi, ceza evlerinden salıverildi.

Bu aftan sonra yapılan araştırmada, sık çıkarılan afların cezai caydırıcılığı yok ettiği ve aflardan beklenen faydanın elde edilemediği tespit edildi.

1974 yılında 5 bin 101'e düşen mahkum sayısı üç yılda 23 bine ulaştı.[reklam]

DİZİDE BU HAFTA NELER YAŞANDI?

Dün ekranlara gelen bölümün kısa özeti şöyle: Mahir, Sinan ve Feride’nin nişanlanacağını duyunca, Feride’nin davada kalmak için bu oyuna giriştiğini anlar. Vazgeçmesi için ona haber yollar... Kendisini feda etmesini istemez, oysa Feride’den gelen cevap Mahir’in aşkında onulmaz yaralar açacaktır...

Bütün acısına rağmen yalanını sürdürmeye çalışan Feride, nişanın aile arasında kalmasını isterken birden bütün memleketin ilgilendiği bir hadise haline gelmesine mani olamaz. Ve sonunda Genel Af onaylanır... Kara ailesi yürekleri ağzında bu affın evlerine kimi getirip kimi getirmeyeceğini beklemeye başlar...

Yasin, Osman sayesinde Necdet’in Yaver’le ilişkisi olduğunu öğrenir. Yasin Necdet’i konuşturmak için her şeyi yapacaktır. Üstelik Mahir’i karşısına alma pahasına. Eli kolu bağlı halde Feride’nin yaptıklarını uzaktan izleyen Mahir, nişanın gününü öğrenince iyice kahrolur. Bu oyunu bitirmek için her şeyi göze alarak Feride’nin karşısına çıkar...

 

 

KARADAYI'NIN SİNAN KOCA'SINDAN ÖZEL AÇIKLAMALAR BURADA!

üyeler ne diyor?

resim yok
:-) :) :o) :c) :^) :-D :-( :-9 ;-) :-P :-p :-Þ :-b :-O :-/ :-X :-# :'( B-) 8-) :-\ ;*( :-* :] :> =] =) 8) :} :D 8D XD xD =D :( :< :[ :{ =( ;) ;] ;D :P :p =P =p :b :O 8O :/ =/ :S :# :X B) O:)
Kapat