resim yok
22 Ağustos 2012 - 00:00

'Elveda Rumeli’yi alelacele gibi görünse de aslında tam tadında bırakıp noktalamayı bilen, geç saatte yayınlandığı ve yeterli tanıtım yapılmadığı için reyting alamayan ‘Balkan Düğünü’nde umduğunu bulamayan, haksız şikâyetleri savuşturmayı başarıp gerçekçi polisiyenin nasıl olduğunu ‘Behzat Ç.’ ile gösteren Adam Film’den yine ‘adam’ gibi bir dizi geliyor.

 

 Dönen tanıtımlarıyla, Yunan askerinin gaddarlığı dışında içeriği hakkında pek bir ipucu vermeyen ve ATV ekranında izleyiciyle buluşmak için gün sayan ‘Son Yaz Balkanlar 1912’ daha şimdiden adından sıkça söz ettirmeye başladı bile.
 
Adını Feriha Koydum’da hayran kitlesini artıran ve görünürde Best Model of Turkey 2010 birincisi Çağatay Ulusoy’u öne çıkartmak isteyen yaklaşıma kurbanı edilen Hazal Kaya’yı sevenleriyle yeniden buluşturacak olan ‘Son Yaz Balkanlar 1912’, hem konusu hem de oyuncu kadrosuyla başarılı olmaya aday bir yapım.
Kürşat Başar’ın senaryosuyla, kardeşçe yaşamak için savaşan bir halkın memleketinden göç etmeye zorlanışını ve topraklarına sahip çıkma uğruna direnişini anlatan dizide Balkan Savaşı öncesinden Çanakkale Savaşı’na uzanan bir süreç işlenecek.
Hazal Kaya’nın yanı sıra kadrosuna Tardu Flordun, Tuğçe Kazaz, Furkan Palalı, Berkay Akın, Sercan Badur ve Zeynep Kumral gibi isimleri de katan ‘Son Yaz Balkanlar 1912’, Makedonya’nın tarihini yansıtırken bir yandan da o dönemde Balkanların kaderine terk edilmişliğini gözler önüne serecek.
Flordun’un oyuncu kimliği iyi değerlendirilmeli
 
Acıklı hikâyesini savaş ve göç ortamındaki ikili ilişkilerle geliştirecek olan yapıma ilk tepki, Hazal Kaya’nın rol arkadaşı olarak Tardu Flordun’un seçilmesine geldi. Kaya’nın fanları daha genç ve karizmatik bir partner isteğinde olsalar da aslında bu seçim bana göre gayet yerinde. Fizik olarak rolüyle tam bağdaşan ve oyunculukta sansasyon yerine kariyer yapmayı tercih eden Hazal Kaya için Tardu Flordun biçilmiş kaftan!
Aynı dizide uzun süre kalmanın yıpratıcılığını  görüp yeni ve derin içerikli bir yapımla kendini geliştirmeye yönelen Hazal Kaya, tuttuğu doğru yolda başarıyla ilerlemeye kararlıysa Hacettepe Üniversitesi Devlet Konservatuarı Tiyatro Bölümü’nü  96 gibi yüksek bir puanla bitiren; Hamlet, Robinson Crusoe, Don Juan, Roberto Zucco gibi ünlü tiyatro eserlerinde başrol oynayan Flordun’dan daha iyi bir rol arkadaşı bulamaz.
Kimilerilerince ‘Adını Feriha Koydum’dan dolayı yeni dizi için tercih edildiği ileri sürülen Hazal Kaya’ya düşen, bu tür eleştirilere ve rol arkadaşı tepkilerine aldırmadan oyunculuğunu geliştirmeyi hedeflemek! Bu durumda sahne ve gösteri sanatları dalında eğitimini sürdüren Kaya’nın sanatçı kumaşının işlenmesinde, her sahneyi aynı yüzle canlandıran ve duygularını mimiklerle ifade etmeyi beceremeyen genç-body bir partner yerine, rolünün hakkını veren Flordun’un varlığı daha faydalı olacaktır.
Tabii bu noktada yönetmenin de oyuncuları, yetenekleri doğrultusunda iyi değerlendirmesi fazlasıyla önemli. Maya tuttu mu gölün yoğurda dönüşmemesi için sebep yok. Son sözüm; başrol oyuncularıyla çekilmiş bir fragmanı dahi yayınlanmadan sosyal medyada hayli ses getiren ‘Son Yaz Balkanlar 1912’de çekici yüzler görmek isteyen ve cast’ı eleştirenlere…
Birilerinin desteğiyle güzellik kraliçesi seçilen bayanların ya da kaslarını sergileyen erkek modellerin çoğunun rol kabiliyetlerinin yerlerde süründüğünü görmekte fayda var. Amaç, adam gibi oyunculukla sergilenen adam gibi bir senaryo izlemek değil de ‘kofti’ görsellik arayışıysa, bunun adresi diziler kesinlikle değil!
Dolayısıyla sırf kadroya bakıp peşin hüküm verenler diziyi değerlendirmek için senaryonun akışını bekleseler daha akıllıca bir yaklaşım sergilerler. Yok, illa ki bize model duruşu lazım deniyorsa, burada da Best Model of Turkey 2011 birincisi mevcut.
Üstelik Tuncay Özinel’den ve Ferdi Merter’den tiyatro eğitimli! Bundan iyisi, Şam’da kayısı değil; Makedonya’daki ‘Elveda Rumeli’ ortamında çekilecek olan ‘Son Yaz Balkanlar 1912’ dizisi...
 
 

üyeler ne diyor?

resim yok

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmalısınız..

:-) :) :o) :c) :^) :-D :-( :-9 ;-) :-P :-p :-Þ :-b :-O :-/ :-X :-# :'( B-) 8-) :-\ ;*( :-* :] :> =] =) 8) :} :D 8D XD xD =D :( :< :[ :{ =( ;) ;] ;D :P :p =P =p :b :O 8O :/ =/ :S :# :X B) O:)
Kapat

facebook yorumları