Kadı Gıyasettin Hatemi

Filinta
Canlandıran : Mehmet Özgür
1810 yılının Kasım ayında Dersaadet’te doğdu. Ailesi Kadı Burhanettin’in soyundan gelme, nesiller boyunca ulema ve din bilgini çıkaran bir aileydi. Küçük yaştan itibaren kıvrak zekasını gösterdi. Buhara, Şam, Kahire ve Konya’da fıkıh, usûl-i fıkıh, ferâiz, hadis, tefsir, heyet ve tıp eğitimi gördü. Daha sonra Şehr-i İstanbul’a geri döndü. Sarayda şehzadelere ders verirken aynı zamanda Yunus Efendi Külliyesi’nde yetim ve öksüzlere Kur’an öğretti. Mustafa ve Ali ile orada tanıştı. Onları kolladı, hamilik etti, yetiştirdi. Kendi elleriyle zaptiyeye gönderdi. Allah’ın inayeti, devletin tensip ve desteği ile kısa sürede yüce bir makam olan “Kadılık” makamına terfi etti. Gıyasettin efendi, 1860 yılında bizatihi öğrencisi Sultan tarafından önce Beşiktaş, sonra Galata Kadılığı’na tayin edildi. Kadı Gıyasettin Hatemi, şimdi 42 yaşında, dönüp dolaşıp geldiği İstanbul’da, kadılık makamında. Zevci Nurbanu hatun ve iki çocuğu ile mesut bir hayatı var. Karısını ve çocuklarını çok seviyor. İki oğluna, yetimhanede ağabeylik ederken kardeşi gibi sevdiği Mustafa ve Ali’nin isimlerini koydu Gıyasettin Hatemi. Karakter itibarı ile, ağır başlı, beş düşünüp bir konuşan, kafası karıştığında kısa saçlarını taşıyan kafasını uzun uzun kaşıyan, yalana alerjisi olan, keskin zekalı, kül yutmayan bilgeliğin damıtılmış halidir. Uysal bir görünümde olmasına rağmen girdiği her ortamda ağırlığını hissettirir. Masumların sığınacak limanı, suçluların belasıdır. Hikayemiz boyunca, kardeşi bellediği Filinta Mustafa ile birlikte İstanbul’da suça karşı mücadele edecek, ve suçlulara kök söktürecektir.

karakter yorumları

( 1 yorum )
resim yok
:-) :) :o) :c) :^) :-D :-( :-9 ;-) :-P :-p :-Þ :-b :-O :-/ :-X :-# :'( B-) 8-) :-\ ;*( :-* :] :> =] =) 8) :} :D 8D XD xD =D :( :< :[ :{ =( ;) ;] ;D :P :p =P =p :b :O 8O :/ =/ :S :# :X B) O:)
Kapat
resim yok
Kadı Giyaseddin in çizgisi, yorumları ve duruşu mükemmeldi. Onu öldüren senarist veya yönetmen bilmelidirki FİLİNTA dizisi benim için bitmiştir birdaha izlemem.