Muhteşem Yüzyıl'da Şehzade Bayezid ve oğullarının sonu ağlattı!

Selim, kardeşini ve çocuklarını boğdurttu!

resim yok
05 Haziran 2014 - 11:59
Yeni Bölüm

Selim, kardeşini ve çocuklarını boğdurttu!

Muhteşem Yüzyıl'ın dün yayınlanan bölümünde Şehzade Selim, Şehzade Beyazıd'ı ve oğullarına diz çöktürdü ve hepsini boğdurdu.


Dün gece yayınlanan Muhteşem Yüzyıl dizisinin 138. bölüm, yine heyecan doluydu.

Bu arada haftaya son bölümü yayınlanacak olan dizide Sultan Süleyman Topkapı Sarayı'nda yere düşerken gösteriliyor. Son bölümde Kanuni Sultan Süleyman'ın hayata veda edip etmeyeceği ve dizinin nasıl biteceği merak ediliyor.

İşte ekrana kilitleyen o sahneler..

 

GERÇEKTE ŞEHZADE BEYAZID NASIL ÖLDÜ?

Şehzade Beyazıd ve Şehzade Selim'in savaşından sonra Beyazıt, İran Şahı Tahmasb'a sığındı. Beyazıd'a Kazvin şehrinde bir saray tahsis etti. İstanbul ile Kazvin arasında elçi trafiği başladı. Hem Şehzade Selim hem de Kanuni Sultan Süleyman, Şehzade Beyazıd’ın kendilerine teslim edilmesini istemişti. Şah Tahmasb bu istekleri bir pazarlık malzemesi haline getirdi. Bayezid o günlerde babasına şiir şeklinde mektuplar yazıyor ve af diliyordu.

 

SAKALINI TIRAŞ ETTİRİP ELÇİLERE SORDURDU

Kanuni de ''Tövbe ettiğin takdirde affedebilirim'' diye karşılık verdi. Şehzade Beyazıd'ın yanında 3 bin asker vardı. Bunlardan bazıları Şah Tahmasb'ı devirip İran'a hükümdar olma planları yaptı.[reklam]

Bunu duyan Şah, Beyazıd'ın askerlerini kılıçtan geçirdi. Şehzadeyi ve oğullarını zindana attı. 25 Eylül 1561 tarihinde Şah Tasmasb, 1.2 milyon altın ve Kars kalesi karşılığında Şehzade Bayezıt'ı teslim etmeyi kabul etti. Beyazıd'ın sakalını ve bıyığını tıraş ettirdikten sonra yanına getirtti. Osmanlı elçilerine 'Beyazıd Han bu mudur?' diye sorup 'evet' cevabını alınca teslim etti.

 

400 BİN ALTIN GÖNDERDİ

Şehzade Selim'in bir adamı, Şehzade Beyazıd'ı hemen orada boğdu. Ardından da İranlı beylerin konaklarında kalan Şehzade Beyazıd'ın 4 çocuğu da idam edildi. Hatta Şehzade Beyazıd'ın İran'a giderken çok küçük olduğu Amasya'da bıraktığı çocuğu annesinin kucağından alınıp boğduruldu.

 

Kanuni Sultan Süleyman, Şehzade Beyazıd'ın canlı teslim edilmesini şart koşmuştu. İdama izin verdiği için Kars Kalesi'ni İran'a vermekten vazgeçti ve sadece 400 bin altın gönderdi.

 

DÜN AKŞAMA DAMGA VURAN O ANLAR (Tıkla-izle)

 

'MUHTEŞEM YÜZYIL' DÜN AKŞAMKİ BÖLÜMÜYLE NE KADAR İZLENDİ? DETAYLAR!

üyeler ne diyor?

resim yok

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmalısınız..

:-) :) :o) :c) :^) :-D :-( :-9 ;-) :-P :-p :-Þ :-b :-O :-/ :-X :-# :'( B-) 8-) :-\ ;*( :-* :] :> =] =) 8) :} :D 8D XD xD =D :( :< :[ :{ =( ;) ;] ;D :P :p =P =p :b :O 8O :/ =/ :S :# :X B) O:)
Kapat

facebook yorumları