Belçim Bilgin Erdoğan 'Kelebeğin Rüyası' için Amerika'da!

Kelebeğin Rüyası'nın Oscar jürisine yönelik tanıtım çalışmaları için Amerika'ya giden Belçim Bilgin Erdoğan: ''Oscar adaylığımızı kesinleştirmek için çalışıyoruz. Bu sayede ben de oyunculuk dışında bir alanda uzmanlaşıyorum. Dualarınızı 'Kelebeğin Rüyası'ndan esirgemeyin.''

resim yok
06 Kasım 2013 - 09:01
Röportaj

Kelebeğin Rüyası'nın Oscar jürisine yönelik tanıtım çalışmaları için Amerika'ya giden Belçim Bilgin Erdoğan: ''Oscar adaylığımızı kesinleştirmek için çalışıyoruz. Bu sayede ben de oyunculuk dışında bir alanda uzmanlaşıyorum. Dualarınızı 'Kelebeğin Rüyası'ndan esirgemeyin.''

Türkiye'nin bu yılki Oscar adayı olan 'Kelebeğin Rüyası'; Akademi'nin belirlediği ilk beş film arasına girebilirse, 02 Mart'ta düzenlenecek 86'ncı Oscar Ödülleri'nde, 'Yabancı Dilde En İyi Film' kategorisinde yarışacak.

 

Filmin senaristi ve yönetmeni Yılmaz Erdoğan ile başrol oyuncularından Belçim Bilgin Erdoğan, Oscar'a yönelik tanıtım çalışmaları için Amerika'da bulunuyor. Belçim Bilgin, Oscar serüvenindeki son durumu anlattı...


'Kelebeğin Rüyası'nın Türkiye'den Oscar adayı olduğu açıklandıktan sonra neler yaşandı?


Oscar adaylığı resmi olarak açıklandıktan sonra Amerika'ya gidip filmi olabildiğince çok kişiye duyurma süreci başladı. Bunun için özel gösterimler, yemekler ve toplantılar organize ediliyor. Türkiye'nin Oscar adayı, bu yıl önceki senelere göre daha erken açıklandı. Bu da bize daha çok tanıtım yapma fırsatı verdi.


Los Angeles'ta Altın Küre Ödülleri'ne yönelik bir gösterim de yaptınız. Hedefleriniz arasında Altın Küre de mi var?


Böyle bir hedef var elbette ama Altın Küre'ye aday olamasak bile daha çok kişiye ulaşma fırsatımız oldu. O gösterimden sonra, Altın Küre jürisinde yer alan davetliler, "Filminizin aday olmasını isteriz. Bize şahane iki saat yaşattınız" dediler. Bu bizi heyecanlandırdı.

 

HEDEFİMİZ O 100 KİŞİ

Altın Küre çalışmalarına ne zaman başladınız?


Valentina Quinn, filmimizin Amerika'daki Oscar çalışmalarını yapıyor. Kendisi, "Bu filme aşık oldum" dedi ve bizimle çalışmak istedi. Valentina'nın verdiği fikir üzerine Altın Küre için bir gösterim yaptık. O, bizden daha heyecanlı. Şimdi Oscar adaylığımızı kesinleştirmek için çalışıyoruz.


'Kelebeğin Rüyası'; hem Altın Küre, hem de Oscar'da yarışabilir mi sizce?


Altın Küre adayları, Aralık ayında açıklanacak. Her film gibi, 'Kelebeğin Rüyası' da iki organizasyonda birden yarışabilir. Böyle bir hedefimiz var çünkü iki ödül, birbirini destekliyor. Film, Altın Küre'de ismini duyurduktan sonra neden Oscar'da da yarışmasın ki![reklam]

Filmin Oscar adaylığını kesinleştirmek için nasıl çalışmalar yapıyorsunuz?


Akademi'de katı kurallar var. İnsanları, düzenlediğiniz gösterime davet bile edemiyorsunuz. Onların belirlediği bir günde ve yerde gösteriminizi yapma hakkınız var. Oscar'da yarışacak yabancı film adaylarına karar veren 100 kişi var. Mesele şu; o 100 kişi, gösterime gelip filminizi izleyebilir veya evde DVD'den seyretmeyi tercih edebilir. Üyelerin, "Bunu sonra da izlerim" demeyip, o salona gidip filmi izlemesini sağlamak çok önemli. Biz bunu başarmak için çalışıyoruz.


Türkiye'den nasıl destek aldınız?


Türkiye'den çok büyük bir destek ve dualarla yola çıktık. Vakko, bizim için kelebek figürlü eşarplar hazırladı. Atasay, nazar boncuklu ve kelebekli bir bileklik tasarladı. Sedef İybar, içinde lokum ve Türk kahvesi olan çok şık kutular hazırladı. Gösterimlerde sunduğumuz 2 bin 500 adet hediyemiz var. Ben de bu sayede, oyunculuk dışında bir uzmanlık alanı geliştiriyorum burada. Dualarınızı 'Kelebeğin Rüyası'ndan esirgemeyin.

 

İNSANLARI TAVLAMAYA ÇALIŞIYORLAR

Bu aşamada filmler arasında rekabet ne seviyede?


Ülke adayı açıklandıktan sonraki süreçte, filminizin Oscar yönetmeliğine uyup uymadığını araştırıyorlar. Akademi, filmi yönetmeliğe uygun bulmazsa, film Türkiye adayı olamayabilir. Başka ülkeler için de aynı şey geçerli. Film, ülke adayı olduktan sonra yapılacak şeyler belli. Zaten bütün filmler halkla ilişkiler şirketleriyle çalışıyor. Hepsinin amacı; filmi duyurabilmek. Adaylar arasında Avusturalya'dan da film var, Türkiye'den de, Suudi Arabistan'dan da... Mesela Suudiler; bir yıldır Amerika'da yaşıyor, deli gibi çalışıyor ve insanları tavlıyorlar. Hikayeleri çok iyi. Kadınların bisiklete binmesinin yasak olduğu bir ülkede, bir kız çocuğunun bisikletle ilişkisini anlatıyorlar.

 

ÖZEL GÖSTERİM MARATONU

* 'Kelebeğin Rüyası' için 5 Kasım'da New York'taki Film Eleştirmenleri Derneği'nde özel gösterim yapıldı. Gösterime Yılmaz Erdoğan da katıldı.


* 10 Kasım'da Los Angeles Santa Monica'daki Laemlee Theatre'da, Hollywood Yabancı Basın Birliği üyelerinin katılacağı özel bir gösterim düzenlenecek. Gösterime, Belçim ve Yılmaz Erdoğan çifti birlikte katılacak.


* Film, 26 Ekim'de Middleburgh Film Festivali'nde gösterildi.


* 'Kelebeğin Rüyası', Ocak ayında Palm Springs Uluslararası Film Festivali'nin Awards Buzz bölümünde yarışacak.

 

 

O PROJE ARTIK BELÇİM BİLGİN'E EMANET! DETAYLAR BURADA!

Aşağıdaki bağlantıdan Diziler instagram hesabını takibe alarak güncel dizi haberlerini instagram üzerinden de takip edebilirsiniz.

@diziler

üyeler ne diyor?

resim yok
:-) :) :o) :c) :^) :-D :-( :-9 ;-) :-P :-p :-Þ :-b :-O :-/ :-X :-# :'( B-) 8-) :-\ ;*( :-* :] :> =] =) 8) :} :D 8D XD xD =D :( :< :[ :{ =( ;) ;] ;D :P :p =P =p :b :O 8O :/ =/ :S :# :X B) O:)
Kapat