resim yok
12 Kasım 2011 - 00:00

 

İstemi Betil, yılların tiyatro sanatçısı, ünlü yabancı aktörlerin tanınan sesiydi. Kurtlar Vadisi’nde Laz Ziya’yı oynayınca herkes tanıdı. İstemi Betil, 68 yaşında hayata veda etti
 
 
Türkiye’nin en önemli seslendirme sanatçılarından biri kabul edilen, tiyatro ve sinema oyuncusu İstemi Betil, dün sabah Yalova’nın Çiftlikköy ilçesindeki evinde kızı tarafından ölü bulundu. Ölüm sebebi henüz belli olmayan sanatçının cenazesi bugün 11.00’de Üsküdar Tekel Sahnesi’nde düzenlenecek törenin ardından yarın Ankara Karşıyaka Camii’nde kılınacak öğle namazına müteakip Karşıyaka Mezarlığı’na defnedilecek.
1943 yılında İstanbul’da doğan Betil, 1969’da Ankara Devlet Konservatuarı Tiyatro Yüksek Bölümü’nden mezun oldu ve mezun olur olmaz Ankara Devlet Tiyatrosu’nda çalışmaya başladı. Betil burada geçirdiği yıllar boyunca aralarında “Kral Üşümesi”,  “Cadı Kazanı”, “Haydutlar”, Midas’ın Kör Düğümü”, “Orta Direk Düğünü”, Fizikçiler”, “Andorra” ve “Sultan Gelin”in de bulunduğu pek çok oyunda rol aldı.
 
Laz Ziya ve Gandalf
İstemi Betil, bir yandan devlet tiyatrosunda çalışırken, diğer yandan da Kirk Douglas, Anthony Quinn’in de aralarında olduğu aktörlerin sesi oldu. Sinemayı da ihmal etmedi. “Tanrı Misafiri” (1972) ve “Alın Yazısı” (1972) gibi Yeşilçam filmlerinde Cüneyt Arkın, Hülya Koçyiğit ve Ediz Hun’un yanında rol aldı.
1995’in Mart ayından 1990’ın Haziran’ına dek Ankara Devlet Tiyatrosu  Müdürlüğü’nü üstlendi. 2001’de, 30 yıl boyunca çalıştığı Ankara Devlet Tiyatrosu’ndan emekli oldu. Hep İstanbul’da yaşamak istediğini söyleyen Betil, emekliliğinin ardından İstanbul’a taşındı. Bu yıllarda karşısına onu yeni nesle tanıtacak iki önemli proje çıktı. Popüler televizyon dizisi “Kurtlar Vadisi”nde Laz Ziya karakterini canlandırması ve Peter Jackson’ın yönettiği “Yüzüklerin Efendisi / The Lord of the Rings” üçlemesinin büyücüsü Gandalf’ı seslendirmesi onu geniş kitlelerce bilinen isme dönüştürdü.

Aşağıdaki bağlantıdan Diziler instagram hesabını takibe alarak güncel dizi haberlerini instagram üzerinden de takip edebilirsiniz.

@diziler

üyeler ne diyor?

resim yok
:-) :) :o) :c) :^) :-D :-( :-9 ;-) :-P :-p :-Þ :-b :-O :-/ :-X :-# :'( B-) 8-) :-\ ;*( :-* :] :> =] =) 8) :} :D 8D XD xD =D :( :< :[ :{ =( ;) ;] ;D :P :p =P =p :b :O 8O :/ =/ :S :# :X B) O:)
Kapat