Doctor Who'yu diğer yapımlardan ayıran faktörler!

Doctor Who hakkında bilinmeyenler...

resim yok
09 Ekim 2013 - 17:10
Magazin

Bu yıl ekranlardaki 50. yılını kutlayan sevilen dizi Doctor Who'yu bu kadar uzun ömürlü kılan nedir?

 

Doctor Who'yu diğer yapımlardan ayıran faktörleri sizler için derledik.

 

İşte detaylar:

 

DALEK TUTKUSU

60'lı yıllarda İngiliz televizyon izleyicilerinin en büyük korkularından biri, Doktor'un ezeli düşmanları Dalek'lerdi.

 

Skaro gezegeninden gelen yarı robot - yarı yaratık Dalek'lerin dillerinden düşürmedikleri tek bir cümle var: 'Exterminate! (Yok et!)'

 

Doktor'un devasa tuzluklara benzettiği Dalek'lerin oyuncakları yıllardır en çok satan oyuncakların başında geliyor.Star Wars'un R2-D2'su dahil birçok bilimkurgu yaratuğına ilham kaynağı oldukları ise aşikar.

 

BİLİMKURGU'DA ÖNCÜ

Bir İngiliz yapımı olarak Doctor Who'un Amerikan bilimkurgu dizilerinden oldukça farklı olması doğal.

 

Başlangıçta düşük bir bütçeye sahip olan dizinin prodüktörleri, bu eksikliği yaratıcı senaryolara yükleyerek ve ucuza mal olan efektlerle kapatmaya çalıştılar.

 

Dizinin başarısı diğer düşük bütçeli kült bilimkurgu yapımlarının önünü açtı. Yeni serinin bütçesinin büyük olmasına bakmayın, dizi hala senaryoya ve oyunculuğa önem vererek yazarlar ve oyuncular için okul olma niteliğini koruyor.

 

YARATICI LÜGAT

Doctor Who, Oxford İngilizce Sözlüğü'ne soktuğu iki-üç kelimeyle İngilizce'ye yeni sözcük katmayı başardı. Bu kelimlerin ilki 'Dalek'...[reklam]

Dizinin yaratıcısı Terry Nation, Dalek'lere adını verirken sadece bir canavar değil, aynı zamanda bir de kelime yarattığını elbette bilmiyordu.

 

Dizinin İngilizce'ye kazandırdığı bir başka kelime ise 'Time and Relative Dimensions in Space'in baş harflerinden oluşan 'TARDIS' oldu.

 

Doktor'un zaman yolculuklarında kullandığı telefon kabini TARDIS, sözlükte 'dışarıdan görüldüğünden daha geniş bir içeriğe sahip' anlamında kullanılıyor.

 

JENERİK ŞARKISI

Televizyon dizilerinin bazıları jenerik müzikleriyle anılırlar. Ama içlerinde Doctor Who'nunki kadar yaratıcı ve unutulmaz olanı çok azdır.

 

 

CHUCK LORRE HAKKINDA BİLMEDİĞİNİZ 5 ŞEY! DETAYLAR BURADA!

Aşağıdaki bağlantıdan Diziler instagram hesabını takibe alarak güncel dizi haberlerini instagram üzerinden de takip edebilirsiniz.

@diziler

üyeler ne diyor?

resim yok
:-) :) :o) :c) :^) :-D :-( :-9 ;-) :-P :-p :-Þ :-b :-O :-/ :-X :-# :'( B-) 8-) :-\ ;*( :-* :] :> =] =) 8) :} :D 8D XD xD =D :( :< :[ :{ =( ;) ;] ;D :P :p =P =p :b :O 8O :/ =/ :S :# :X B) O:)
Kapat

bizi takip edin