resim yok
19 Kasım 2011 - 00:00

 

İZMİRLİ besteci Mustafa Diker, ulusal bir televizyon kanalında yayınlanan ‘Muhteşem Yüzyıl’ dizisinde ‘Sultan Süleyman’ karakterini canlandıran ünlü oyuncu Halit Ergenç’e, İbrahim Tatlıses’in söylediği ‘Ben insan değil miyim’ adlı şarkının bestecisinin, üç yıl önce ölen babası Sait Ergenç olarak gösterilmesi nedeniyle açtığı tazminat davasını kazandı. Mahkeme, Sait Ergenç’in varisi olan Halit Ergenç’i 10 bin lira tazminat ödemeye mahkum etti.
 
Geçmişte bir plak şirketi de bulunan Mustafa Diker, avukatı Yavuz Dursun aracılığıyla mahkemeye verdiği dava dilekçesinde, yıllardan bu yana müzisyenlik yaptığını, geçimini bu yolla sağladığını belirtti. Mustafa Diker, "Mesleğim gereği söz ve müziği bana ait olan pek çok eserim bulunmakta. Bunlardan bir tanesi de, İbrahim Tatlıses’in seslendirdiği ‘Ben insan değil miyim’ isimli parçadır. Üzerindeki fikri mülkiyet hakkını korumak amacıyla, eserin bana ait olduğuna dair noter tasdiki var. Beste bana ait. Bunu piyasaya süren müzik şirketinden de şikayetçiyim. Bestenin sahibi olduğunu iddia eden ve vefat eden Sait Ergenç’in yasal mirascısı olan Halit Ergenç’ten maddi ve manevi toplam 30 bin lira tazminat istiyorum" dedi.
 
 
İzmir Fikri ve Sinai Hakları Hukuk Mahkemesi’nde yapılan ilk duruşmaya şikayetçi Mustafa Diker gelmezken, avukatı Yavuz Dursun ile davalı Halit Ergenç ve avukatı Gökçe Kılıç Gülsaran, birlikte katıldı. Halit Ergenç, babasının sağlığında kendisine İbrahim Tatlıses’in söylediği ‘Ben insan değil miyim’ adlı şarkının kendi bestesi olduğunu, bunun dışında birçok besteleri bulunduğunu söylediğini anlattı. Halit Ergenç, "Ben insan değil miyim şarkısı 1970’li yıllarda çok popülerdi. Babam bu parçayı bestelerken, Arap ezgilerinden esinlendiğini söyledi. Plakları da elimde. Babamın arşivine ulaşmaya çalışıyorum. Bir dahaki duruşmaya bunları getireceğim. Babam kimsenin parçasını çalmadı. Fransa’da bazı belgeler var. Onları isteyeceğim" dedi.
 
Yapılan son duruşmaya taraflar katılmazken, avukatları hazır bulundu. Hakim, ‘Ben insan değil miyim’ isimli parçanın beste sahibinin Mustafa Diker olduğunu, bunu noterden tastik ettirdiğini belirterek, Halit Ergenç’in, ölen Sait Ergenç’in yasal varisi olması sebebiyle 5 bin lira maddi, 5 bin lira manevi olmak toplam 10 bin lira tazminat ödemesine karar verdi. Hakim ayrıca, yasal mirasçı olan davalı Halit Ergenç’in ‘Ben insan değil miyim’ parçasını da kullanmaktan men etti.

Aşağıdaki bağlantıdan Diziler instagram hesabını takibe alarak güncel dizi haberlerini instagram üzerinden de takip edebilirsiniz.

@diziler

üyeler ne diyor?

resim yok
:-) :) :o) :c) :^) :-D :-( :-9 ;-) :-P :-p :-Þ :-b :-O :-/ :-X :-# :'( B-) 8-) :-\ ;*( :-* :] :> =] =) 8) :} :D 8D XD xD =D :( :< :[ :{ =( ;) ;] ;D :P :p =P =p :b :O 8O :/ =/ :S :# :X B) O:)
Kapat