Hırvatistan'da Piri Reis sergisine 'Muhteşem Yüzyıl' ilgisi!

Muhteşem Yüzyıl dizisinin ilgiyle izlendiği ülkelerden Hırvatistan'da düzenlenen "Sultan Süleyman'ın Kartografı Piri Reis" sergisi, beklenenin üzerinde ilgi görüyor.

resim yok
29 Temmuz 2013 - 13:04
Magazin

Muhteşem Yüzyıl dizisinin ilgiyle izlendiği ülkelerden Hırvatistan'da düzenlenen "Sultan Süleyman'ın Kartografı Piri Reis" sergisi, beklenenin üzerinde ilgi görüyor.

"Muhteşem Yüzyıl" dizisininin yayınlandığı ülkelerden Hırvatistan'da "Sultan Süleyman'ın Kartografı Piri Reis" adıyla açılan kartograf sergisi, beklenenin üzerinde ilgi görüyor. Talep üzerine 3 kentte daha düzenlenecek sergi, Slovenya ve İtalya'ya da taşınacak.

 

Ses getiriyor!

Piri Reis'in 1513 tarihli dünyaca ünlü eseri Dünya Haritası'nın 500. yılı olması nedeniyle UNESCO'nun 2013 yılını Piri Reis Yılı ilan etmesi kapsamında Türkiye Sualtı Arkeolojisi Vakfı (TINA) tarafından Hırvatistan'ın Rijeka kentinde açtığı Piri Reis kartografları sergisinde Muhteşem Yüzyıl dizisi rüzgarı esiyor.

TINA Başkanı Oğuz Aydemir, AA muhabirine yaptığı açıklamada Türkiye'nin Zagrep Büyükelçisi Burak Özügergin'in himayesinde Rijeka kentinde düzenlenen ve 5 Mayıs'da açılışı yapılan Piri Reis kartografları sergisine yapılan ziyaretlerin memnuniyet verici düzeyde olduğunu söyledi.

Piri Reis'in önemli eseri Kitab-ı Bahriye'de Hırvatistan'ın kıyı kentleri ve adalarına ait çok sayıda liman haritası bulunması nedeniyle Hırvat yetkililerin talebi üzerine gerçekleşen sergide Hırvatistan ile ilgili 30 kartografın yanı sıra çini pano üzerine aktarılan büyük boy 1513 Dünya Haritası eserinin de sergilendiğini anlatan Aydemir, şu bilgileri verdi:

"Sergide haritaların yanında o dönemde kullanılan rasat aletleri, kitabı bahriyenin replikaları, Hırvat sahillerine ait gravürler ve büyük poster portolanlar, Kanuni Sultan Süleyman, Barbaros hayrettin ve Piri Reis'in portreleri, 16. Yüzyıl Osmanlı imparatorluğuna ait haritalar da sergileniyor.

Serginin 'Sultan Süleyman'ın Kartografı Piri Reis' başlığı altında gerçekleştirilmesi beklemediğimiz bir ilginin gerçekleşmesine vesile oldu. Hırvatistan'da gösterilen Türk dizileri Osmanlı tarihine ilgiyi artırmış. Özellikle Muhteşem Yüzyıl dizisiyle ilgili halkın değişik kesimlerinden insanların sorularıyla karşılaştık. Bu diziye ilgi paralelinde sergiye halkın ve basının gösterdiği ilgi de memnuniyet verici düzeyde oldu.

[reklam]

Ülkenin en büyük kanallarında serginin haberlerine yer verildi. Kartografi ve tarihle ilgilinen kesimlerin yanı sıra farklı kesimlerden insanlar da ziyaretçiler arasındaydı. Sergi açılışı sırasında çok sayıda katılımcının Muhteşem Yüzyıl dizisini referans aldığını gördük. Sokakta taksi şoförü dahi Türkiye'den geldiğimizi öğrendiğinde dizinin o ülkede henüz gösterilmeyen bölümlerinde neler olduğunu sordu."

Serginin açıldığı tarihte dizideki Piri Reis ile ilgili bölümün Hırvatistan'da yayınlanmadığını öğrendiklerini, buna rağmen "Sultan Süleyman'ın kartografı" sıfatının ilginin artmasında etkili olduğunu tahmin ettiklerini kaydeden Aydemir, 3 Eylül'e kadar devam edecek sergide dizinin bu bölümlerinin de yayınlanmasıyla ilginin daha da artmasını beklediklerini söyledi.

Serginin Rijeka kentinin ardından 5-30 Eylül'de Porec, 3 Ekim-10 Kasım'da Zagrep ve 15 Kasım-30 Aralık'ta Dubrovnik'te açılacağına işaret eden Aydemir:

 

"Serginin gördüğü ilgi üzerine Slovenya ve İtalya'dan da davetler aldık. 2014 yılı için farklı ülkelerle sergiyi yaygınlaştırmak istiyoruz" dedi.

 

 

MERYEM UZERLİ HAKKINDA AYRILIK İDDİASI! DETAYLAR BURADA!

Aşağıdaki bağlantıdan Diziler instagram hesabını takibe alarak güncel dizi haberlerini instagram üzerinden de takip edebilirsiniz.

@diziler

üyeler ne diyor?

resim yok
:-) :) :o) :c) :^) :-D :-( :-9 ;-) :-P :-p :-Þ :-b :-O :-/ :-X :-# :'( B-) 8-) :-\ ;*( :-* :] :> =] =) 8) :} :D 8D XD xD =D :( :< :[ :{ =( ;) ;] ;D :P :p =P =p :b :O 8O :/ =/ :S :# :X B) O:)
Kapat

bizi takip edin