Kalk Gidelim dizisinde bayrak indirilmesi kriz yarattı!

TRT ekranlarının sevilen dizisi Kalk Gidelim'de, yönetmen içki tabelasının altında yer aldığı için Türk ve Atatürk bayraklarını indirtince olay çıktı.

Merve Mutlu
11 Aralık 2018 - 13:41
Magazin

Muğla'nın Menteşe ilçesi Yeşilyurt Mahallesi'nde çekimleri yapılan ve başrolünde Ufuk Özkan ile birlikte Erkan Sever, Nurcan Dal, Sevda Dal, Halil Kalkar ve Nuriye Dal Kalkar'ın rol aldığı “Kalk Gidelim” dizisinde bayrak krizi yaşandı. 

Kalk Gidelim dizisinin çekim yapacağı alandaki Tekel maddeleri satan bir büfede, bira firmasının tabelası altındaki Atatürk ve Türk bayrağını görünce bayrakların indirilmesini isteyen set amiri Erdal Koç'un bu talebi, 'Mustafa Kemal Atatürk ve Türk bayrağına hakaret' olarak algılandı.

18-12/11/kalk-gidelim.jpeg

Set amiri Erdal Koç'un talebi üzerine, tekelin ve yandaki kahvenin sahibi Mithat Kırtaş (62) bayrakları indirdi. Ancak bayrakların indirildiğini gören ve konuşmalara tanık olan bazı mahalle sakinleri bunu Mustafa Kemal Atatürk ve Türk bayrağına hakaret olarak algıladı ve tepki gösterdi. Set ekibiyle tartışma yaşayan vatandaşlar bir taraftan da yetkili makamları telefonla aradı.

18-12/11/kalk-gidelim-dizisi-1544525435.png

Tartışmalar uzarken gerginliğin de artmasıyla birlikte, set amiri Erdal Koç, vatandaşlara ortada yanlış anlaşılma olduğunu söyleyerek konuyla ilgili şu açıklamayı yaptı:

Bizim tüm çekimlerimizde bayraklarımız var. Önceki bölümlerde de bayraklı alanları kullandık. Kahve içinde de bayrak ve Atatürk resimleri varken çekim yaptık. Bugünkü dış mekan çekiminde bir bira firmasının tabelası altındaki büfede Türk ve Atatürk bayrakları varken çekim yaptığımızda bu içki firmasının ismini mecburen mozaiklememiz gerekiyor. Bunu yaptığımız takdirde tam iki bayrağımızın üstüne denk geleceğinden hoş görüntü olmayacaktı. Bu nedenle de bayrakları indirelim, çekimden sonra asarız dedim, astık da. Bütün mesele bu. İstediğiniz anda setimizin her yerini gezebilir eski çekimlerimizi izleyebilirsiniz. Böyle bir şey söz konusu değil

Kendisinden bayrakların indirilmesi istenen ve indiren kahve ve büfe sahibi Mithat Kırtaş, set amirinin yaptığı açıklamanın tamamen doğru olduğunu söyleyerek, “Bayrağı indirme sebebimizi söyledi, mantıklı bulduk ve indirdik. Haklıydı. Sonrasında da yerine astık” dedi.
Yeşilyurt Mahallesi Muhtarı Süleyman Boz da “Muhtarlık önünde sürekli bayrak asılı ve önceki çekimlerde hiç indirmedik. Zaten böyle bir şey isteyemezler. İstemeleri de mümkün değil. O bayraklar ülkemize, milletimize mal olmuş” ifadelerini kullandı. 

Aşağıdaki bağlantıdan Diziler instagram hesabını takibe alarak güncel dizi haberlerini instagram üzerinden de takip edebilirsiniz.

@diziler

üyeler ne diyor?

resim yok
:-) :) :o) :c) :^) :-D :-( :-9 ;-) :-P :-p :-Þ :-b :-O :-/ :-X :-# :'( B-) 8-) :-\ ;*( :-* :] :> =] =) 8) :} :D 8D XD xD =D :( :< :[ :{ =( ;) ;] ;D :P :p =P =p :b :O 8O :/ =/ :S :# :X B) O:)
Kapat