resim yok
12 Mart 2012 - 00:00

 

Mahkeme, Rıfat Ilgaz'ın oğlu Aydın Ilgaz'ın itirazı üzerine önümüzdeki günlerde "Ha Babam Uzay" adıyla yayına başlaması planlanan dizide "Ha babam" ibaresinin kullanılmasının durdurulmasına karar verdi
 
 
Bir televizyon kanalında yayınlanmaya başlanacağı duyurulan "Ha Babam Uzay" dizisiyle ilgili Rıfat Ilgaz'ın oğlu Aydın Ilgaz dizide 'ha babam' ibaresinin kullanılmasının durdurulmasını istedi. İtirazı değerlendiren mahkeme, 100 bin TL teminat karşılığında dizinin adında ve bu diziyle ilgili tanıtım reklam duyurularında "Ha babam", "Hababam" ibaresini kullanmalarının tedbiren durdurulmasına karar verdi.
 
""HA BABAM" İSMİNDEN FAYDALANMAK İSTENİYOR"
 
İstanbul 4 Nolu Fikri ve Sınai Haklar Hukuk Mahkemesi'nde görülen duruşmaya "Hababam Sınıfı" romanının yazarı Rıfat Ilgaz'ın oğlu ve varisi Aydın Ilgaz ile taraf avukatları katıldı. Ilgaz'ın avukatı Murat Turhan, "Karşı taraf yeni bir diziye başlamaktadır ve başlarken "Ha babam" isminden faydalanmak istemektedir. Eser sahibi olarak ismini ve alametlerini kullanmayı yasaklama hakkımız vardır. Karşı tarafın amacı bunun bir hababam sınıfı gibi algılanmasını sağlamaktır. Bunu da şu an sağladıkları görülmektedir. İki gün sonra dizi bu isimle yayına girecektir. Bu yüzden "Ha babam" ibaresinin kullanılmasına tedbir konulmasını talep ediyoruz" dedi.
 
 
HA BABAM'A TEDBİR
 
Dizinin yapım şirketi Süreç Filmcilik'in avukatı Aydın Kurban ise, dizinin Hababam sınıfı romanıyla alakasının olmadığını belirterek, "Bizim kullandığımız deyim 'Ha babam' şeklindedir. Türkçe'de yaygın kullanılmaktadır. Hababam deyiminin Rıfat Ilgaz tarafından yaratılmış bir deyim olduğu kabul edilemez. Tedbir talebinin reddine karar verilmesini talep ediyoruz" dedi.
 
Mahkeme, 100 bin TL teminat karşılığında dizinin adında ve bu diziyle ilgili tanıtım reklam duyurularında "Ha babam", "Hababam" ibaresini kullanmalarının tedbiren durdurulmasına karar verdi. Mahkeme teminatın yatırılması durumunda tedbir kararının İstanbul İcra Müdürlüğü tarafından yerine getirilmesine hükmetti.

Aşağıdaki bağlantıdan Diziler instagram hesabını takibe alarak güncel dizi haberlerini instagram üzerinden de takip edebilirsiniz.

@diziler

üyeler ne diyor?

( 1 yorum )
resim yok
:-) :) :o) :c) :^) :-D :-( :-9 ;-) :-P :-p :-Þ :-b :-O :-/ :-X :-# :'( B-) 8-) :-\ ;*( :-* :] :> =] =) 8) :} :D 8D XD xD =D :( :< :[ :{ =( ;) ;] ;D :P :p =P =p :b :O 8O :/ =/ :S :# :X B) O:)
Kapat
dache
Eh be kardeşim! Bu ülkede aklı başında bilirkişi yok mu? "Ha babam" ibaresi Türk dilinde bulunan bir ibaredir. Türkçe bir ifade, söz grubunun birilerinin patentine ait olması aklın alamayacağı bir saçmalık. Ayrıca ticari olarak savunulan isim "Hababam Sınıfı"dır, yani bu yeni filmde Ha Babam mücadele, ha babam çaba anlamında kullanılmıştır. Hayır çağrıştırmak amaçlanmışsa bile bundan diğer isim hakkı sahiplerinin gocunması niye? Öyleyse herkes geçirsin eline bir atasözü bir deyim, bir tabir sonra hayatı boyunca ondan oturduğu yerden ekmek yesin. TÜRKÇE KİMSENİN MALI DEĞİL ARKADAŞ!