resim yok
03 Şubat 2014 - 13:21
Röportaj

Osman Sınav'dan bomba açıklamalar!


'Başbakan'a Fatih Sultan Mehmed fermanını okudum'

 

Deli Yürek, Kurtlar Vadisi gibi derin devletle ilişkili projelere imza atan Osman Sınav dikkat çeken bir projeye daha başladı. Milli İstihbarat Teşkilatında çalışan bir karakter üzerinden Türkiye'deki İstihbarat savaşlarını anlatan Kızılelma, daha üç bölüm yayınlanmasına rağmen tartışmaların odağına yerleşti.

 

Başta Kurtlar Vadisi olmak üzere Osman Sınav'ın çektiği dizi ve filmler çok seyrediliyor ama aynı zamanda faşizan duyguları körüklemekle, şiddeti teşvik etmekle, gençlere kötü örnek olmakla suçlanıyor. Ama ne kadar eleştirsek de bu dizileri sosyolojik anlamda analiz etmeden Türk toplumunu ve Türk erkeğinin zihin dünyasını anlamamız mümkün değil.

 

Peki, bu projelerin mimarı Osman Sınav nasıl bir adam? İdeolojik olarak kendini nerede konumlandırıyor? İddia edildiği gibi derin devletle ilişkisi var mı? MİT'ten yardım alıyor mu? Güncel politik olaylarla ilgili ne düşünüyor? İlk kez yanıtladı...

Kızılelma dizisinin fikri nereden çıktı?

Senaryoyu yazan Süleyman Çobanoğlu ile 5 yıldır konuşuyorduk. Zamanın ruhuna uyduğu için şimdi yazıp, çekmeye karar verdik.

Neden bu ismi seçtiniz?

Kızılelma Türk mitolojisinin bin yıllardır kullandığı sembollerinden biri, ne zaman ortaya çıktığı bilinmiyor. Hangi yöne giderlerse gitsinler, Kızılelma Türkler için ulaşılmak istenen yer olmuş.

Kızılelma'nın bugünkü karşılığı ne?

Bugün Kızılelma'nın karşılığı Türk Lirasının Doların karşısında değer kazanması, Doların Türk Lirasına endekslenmesidir. Kendi tarihimizi ve mitolojimizi analiz edip bundan yeni değerler üretmeliyiz.

Bugünkü dünya konjonktürde ne kadar gerçekçi bu isteğiniz?

O zaman da Bizans vardı, Roma vardı... Buna rağmen başarılmıştı. Bugün neden başarılmasın?

 

''MİLLİYETÇİYİM AMA IRKÇI DEĞİLİM''

Genel olarak devletçi/milliyetçi çizgide projeler üretiyorsunuz. Bu bir misyon mu?

Türk olmaktan son derece mutluyum, bununla övünüyorum. Bu kimliğimin, varlığımın bir parçası. Bu ülkede yaşamanın sorumlulukları var. Bir yapımcıysam, yönetmensem söyleyecek sözüm olmalı.

Milliyetçi misiniz?

Kavmiyetçiliğe dayanan bir milliyetçilik değil benim milliyetçiliğim. Asla ırkçı değilim. Bugünkü siyasi konjonktürde siyasi partiler anlamında hiçbir yere yakın değilim. İyi bir vatansever olduğumu düşünüyorum. Bu ülkenin kültürel değerlerine, Müslümanlığa, Türk olmaya, bu değerler üzerinden yarattığımız medeniyete ve bu medeniyetin gelecek çağda yeniden inşasına inanıyorum. Bunun için çalışıyorum.

Ülkücülere yakın mısınız?

Gençliğimde ülkücüydüm. O değerler benim için hala kıymetlidir ama 12 Eylül 1980 sabahından sonra hiçbir dernek ya da partiye mensup olmadım.

Dizilerinizde savunulan değerler sizin değerleriniz mi?

Evet, savunmadığım bir şeyi yapmam.

Türklerin üstünlüğüne işaret eden şovenist ifadeler var, onları da sahipleniyor musunuz?

Hangi ifadeler? Tek tek üstünde konuşabiliriz. Oraya koymuşsam inandığım şeylerdir.

 

''POLAT ALEMDAR 'ABDULLAH ÇATLI' DEĞİL''

Kurtlar Vadisi fikri nasıl ortaya çıkmıştı?

O kadar geçmişte kaldı ki hatırlamıyorum! Daha kimin oynayacağı bile belli değilken ilk tanıtım teaser'ında "Türkiye'nin milli gelirinin yarısı vergilendirilmiyor ve adına Kurtlar Vadisi dediğimiz karanlık ve puslu bir vadiden geçiyor. Bu Türkiye'de yaşayan her masum vatandaşa kesilmiş bir haraçtır. Bu bir mafya dizisidir" demiştik.

Polat Alemdar karakterinin Abdullah Çatlı'dan esinlenilerek yazıldığı doğru mu?

Hayır, hiç ilgisi yok. Dünyanın her yerinde özel yetkilerle donatılmış istihbarat elemanları vardır. Devlet, ‘başına bir şey gelirse, yakalanırsan, seni tanımıyorum' der. Bu adamlar kontrol edilemez. Ne kadar doğru yetiştirirseniz yetiştirin önüne inanılmaz imkânlar gelebilir. Bir süre sonra çürüme başlar. Bunu önlemenin tek yolu ahlak ve vicdandır. Bu dizinin arkasındaki fikir çürümeyen bir rol model yaratmaktı.

Gerçek hayattaki insanlardan etkilenmediniz mi?

Tabi ki gerçek olaylardan esinleniyoruz, ama birebir şunun hayatı diyemeyiz. Oradaki hiçbir karakter hiç kimse değildi.

Peki Abdullah Çatlı, Mehmet Ali Ağaca gibi isimlerin hayatınızda bir karşılığı var mıydı? Tanışır mıydınız?

Hayır, yoktu. Tanışmazdık.

Dizi neden sizden çıktı? Hiç açıklamadınız...

Söyleyemem. Hiçbir zaman yorum yapmayacağıma dair kendime söz verdim!

Sonraki dönemi hakkında ne düşünüyorsunuz?

Tek bir bölüm dahi seyretmedim, yorum yapamam.

Kızgınlıktan mı?

Kırgınlıktan olabilir...

Gençler arasında şiddeti teşvik ettiği, kötü örnek olduğu için suçlu hissetmiyor musunuz?

Karakter taklit edilebilir ama kimse bu diziyi seyredip de şiddete kalkışmaz.

Milliyetçi Muhafazakâr olduğunuzu söyleyebilir miyiz?

Muhafazakârlığı da çok sevmem. Ben bir sanatçıyım, muhafazakârlık içinde sanat olmaz. Sanatçı her şeyi sorgulayan ve itiraz edebilen insandır.

AK Parti'ye yakın olduğunuz ve yeni diziyle AK Parti ideolojisine hizmet ettiğiniz söyleniyor.

Bu yakıştırmalar yersiz ama şunu rahatlıkla söyleyebilirim; bugünün Kızılelması'nı koyan Tayyip Erdoğan'dır. ‘2023 bölgesel güç Türkiye', ‘2071'de Dünya devleti Türkiye' diyor. Bunlar birer Kızılelma'dır.[reklam]

Türkiye'nin şu anki halini nasıl görüyorsunuz?

Üstüne çok gelindiğini düşünüyorum. Türkiye ne zaman başını kaldırsa, ne zaman ekonomimiz biraz düzelse, Türk lirası istikrarlı hale gelse, mutlaka bir krizle karşı karşıya geliyoruz.

Kim yapıyor bunu? Aklınızdaki düşmanlar kim?

Tabi ki güneşin battığı yerden, batıdan geliyor ve doğudaki kimi güçler kullanılıyor. Türkiye Arap Baharı denilen kaosun içine çekilmek isteniyor. Bunun denemeleri yapıldı ama tutmadı.

Gezi olaylarının komplo olduğunu mu ima ediyorsunuz?

Net olarak komplo olduğunu söylemek mümkün değil. Toplumda bir stres birikmese, halkın tepkisi olmasa yurtdışı bağlantılı örgütler bunu kullanamazlar. Mutlaka bir elektrik birikiyor, sonra o stres Türkiye'ye karşı kullanılıyor.

Peki ya 17 Aralık operasyonu? Bir yolsuzluk soruşturması mı yoksa paralel devlet yapılanması mı?

Merakla izliyorum, analiz etmeye çalışıyorum. Zamanla göreceğiz.

 

''EMPERYALİST DÜŞÜNMELİYİZ''

Kürt meselesine bakışınız nasıl?

Kürtler tarih boyunca ufak tefek isyanlar dışında Türklerle beraber hareket etmişlerdir. 1916'da Araplar üzerinden yapılan ayrıştırma politikası bugün Kürtler üzerinden yapılıyor. Öte yandan resmi ideolojinin yaptığı yanlışlar var. Bunların acilen düzeltilmesi gerekir. Sayın Başbakan'ın barış süreci için yaptığı toplantıda Fatih Sultan Mehmet'in 1463'te Avrupa'nın orta yerinde yazdığı Bosna Kanunnamesi'ni okudum. O metinde " Tüm dünya şunu bilsin ki Bosna rahiplerini koruma altına aldım" der. Herkesin kendini dilinde, dininde, kültürel kimliğinde ifade etmekte son derece özgür olduğunu, adaletle yönetileceğini ve asla baskı kurulmayacağını söyler. Başbakana "Türk budur. Bu kültürden geldim ve böyle bakmak istiyorum" dedim.

Yıllar geçmesine rağmen hala çok seyrediliyor. Bu kadar tutmasını neye bağlıyorsunuz?

"Bu ülkede neler yaşanıyor?" sorusuna verilen bir cevaptı. Merak vardı...

Gençler arasında şiddeti teşvik ettiği, kötü örnek olduğu için suçlu hissetmiyor musunuz?

Gençler o karakteri taklit edebilir ama kimse bu diziyi seyredip de şiddete kalkışmaz.

 

''GEYLERİ SEVMEM, İRRİTE OLURUM''

Kılıç Günü dizisinde ilk kez bir gey çifti ekrana getirmiştiniz. Büyük tartışma yaratmıştı...

Ertesi gün 8 TV kanalından ve 23 gazeteden röportaj teklifi aldım! (Gülüyor) Hepsini reddettim çünkü hiç biri o bölümün tamamını seyretmemişti. Musa neden Firavun'un sarayında büyütüldü? Allah neden peygamberini cefa içinde yaşattı? Kuran'da geçen her şey bin yıl sonra da geçerli olacaktır, o zaman Lut Kavmi ne anlama geliyor? Neden peygamber gelir? Keşke bunları düşünselerdi de öyle konuşabilseydik.

Toplumun gerçeğinin bir parçası olduğu için mi göstermek istediniz yani?

Bu toplumun bir parçası tabii.

Ama "Ahlaksızlığı göstermek istedim" demişsiniz.

Hayır, öyle bir şey söylemedim. 'Kimin ahlaki nerede duruyorsa sadece olanı göstermek istedim' dedim. Kaldı ki, dizide en doğru, en ahlaklı lafı gey olan karakter söylemişti.

Eşcinselliğe karşı mısınız değil misiniz?

İdeolojik bir karşı duruşum yok ama sevmem ve irrite olurum. Allah korusun, sevdiğim bir şey değil. Rahatsız olurum.

 

''KEŞKE MİT İŞBİRLİĞİ YAPSA AMA O KADAR UYANIK DEĞİLLER''

17 Aralık operasyonu ya da MİT'e ait tırların yakalanması gibi güncel olaylar dizide yer bulacak mı?

İster istemez yeni olaylardan etkileneceğiz. Dünyada istihbarat savaşlarının en yoğun olduğu coğrafyada yaşıyoruz. Analitik bir zekâyla karakterler üzerinden buraya dair bir bakış açısı oturtmaya çalışacağız.

Proje için MİT'le temasa geçtiniz mi?

Hayır. (Gülüyor) Türkiye'de devletin kurumları keşke bu uyanıklıkta olsalar, bakış açıları paylaşsak.

Ama onların yazdırdığına dair bir efsane dolaşıyor.

Maalesef öyle bir şey yok. Keşke devlet kurumları sanatçılarına bilgi aktarıp işbirliği yaparak bu tür değerler üretse.

Kurtlar Vadisi'nin de derin devlet eliyle yazdırıldığına inanılıyor.


Hayır. Türkiye'de hiçbir yetkilinin bu kadar iyi senaryo yazabileceğini düşünmüyorum. Keşke yazabilen olsa da hemen yazdırsak! (Gülüyor)

 

KIZILELMA 4. BÖLÜM FRAGMANINI İZLEMEK İÇİN TIKLAYIN!

Derin devletle kişisel ilişkileri olan bir adam olduğunuz düşünülüyor.


Buna çok gülüyorum! Nerede olduğunu bilmeden sevdiği bir takım dostları olabilir insanın ama bu derin devletle ilişkili olduğumu göstermez. MİT'ten hiç kimseyi tanımıyorum.

Jandarma İstihbarat Başkan Yardımcısı olan ve Ergenekon davasında tutuklanan Albay Atilla Uğur'la yakın olduğunuz söylentileri çıkmıştı.

Farklı illerde film çekerken oranın yerel yöneticileriyle, güvenlik elemanlarıyla tanışırız, yardım isteriz. Biz Deli Yürek Bumerang Cehennemi'ni çekerken Albay Atilla Uğur'da Diyarbakır'da görevliydi. O dönemde tanıdığım ve sevdiğim bir askerdi. İki, üç kez yemek yedik.

Hakan Fidan diziyi seyrediyor muymuş? Geri dönüş aldınız mı?

Evet, seyrettiklerini, beğendiklerini ve teşkilatta heyecan uyandırdığını duyuyorum. Ama net bir şey söyleyemem, kendisine sormak lazım.

Başbakanla temasınız var mı?

Tanışırım. Zaman zaman karşılaştığımızda iltifatları olur ama çok yoğun bir insan, özel bir temasım olmadı.

 

 

KIZILELMA'NIN YILDIZI FURKAN PALALI'YA ÖVGÜ! DETAYLAR BURADA!

üyeler ne diyor?

resim yok

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmalısınız..

:-) :) :o) :c) :^) :-D :-( :-9 ;-) :-P :-p :-Þ :-b :-O :-/ :-X :-# :'( B-) 8-) :-\ ;*( :-* :] :> =] =) 8) :} :D 8D XD xD =D :( :< :[ :{ =( ;) ;] ;D :P :p =P =p :b :O 8O :/ =/ :S :# :X B) O:)
Kapat

facebook yorumları