RTÜK'e en çok şikayet edilen diziler hangileri?

RTÜK'ün üç aylık raporuna göre Pis Yedili, Bebek İşi ve Şefkat Tepe dizileri gençleri ve çocukları olumsuz etkilediğinden, spor programları da küfür ve argolu konuşmalardan şikâyet aldı.

resim yok
21 Ekim 2013 - 15:01
Magazin

RTÜK'ün üç aylık raporuna göre Pis Yedili, Bebek İşi ve Şefkat Tepe dizileri gençleri ve çocukları olumsuz etkilediğinden, spor programları da küfür ve argolu konuşmalardan şikâyet aldı.

 

İLGİNÇ İSTATİSTİKLER

Radyo Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) gelen şikâyetler çerçevesinde hazırladığı üç aylık raporda, ilginç istatistikler belirledi.

 

İşte detaylar ve ilgi çekici istatistiki veriler:

 

Buna göre, yüzde 13 oranında Pis Yedili, yüzde 7 oranında Bebek İşi ve yüzde 6 oranında Şefkat Tepe adlı drama dizileri çocuk ve gençlerin olumsuz etkilenmesine yol açtığı gerekçesiyle şikâyet edildi.

 

Rapora göre, en çok ‘Vivident’ sakız reklamı, ‘Protex’ duş jeli ve ‘Gergedan’ adlı cinsel gücü artıran ilaç reklamı da uygun bulunmadı.

 

ÜÇ AYLIK ŞİKAYET İSTATİSTİKLERİ

Milliyet'in haberine göre RTÜK’ün üç aylık şikâyet istatistikleri şöyle:

 

CİNSELLİK ÖN PLANDA

- Dramatik diziler en fazla çocuk ve gençlerin olumsuz etkilenmesine neden olacak yayın kriterinden şikâyet edildi.

 

Yüzde 13 oranında Pis Yedili, yüzde 7 Bebek İşi, yüzde 6 Şefkat Tepe dizisi şikâyet aldı.

- Reklam kuşaklarında yüzde 76 oranında ‘cinsellik’ ve ‘müstehcenlik’, yüzde 62 oranında ‘reklamın niceliği’ konusu şikâyet edildi. Cinsellikle ilgili şikâyetlerin yüzde 46’sı ‘Vivident’ isimli ürün reklamlarına yönelik oldu.

 

Yüzde 24 oranında bildirim ‘Gergedan’ adlı isimli cinsel gücü artırıcı ilaca dönük gerçekleşti. Yüzde 8 oranında da reklam sürelerinin uzunluğu şikâyet konusu oldu.[reklam]

ARGO VE KÜFÜR İSTENMİYOR

- Spor programlarında ise memnuniyetsizlik “kişilik haklarını ihlal ve iftira, hakaret” kriterlerinde yoğunlaştı.

 

Kişiye yönelik şikâyet (sunucu, katılımcı) yüzde 86 olarak gerçekleşirken, konulu kriter hakkında şikâyet oranı yüzde 70 oldu.

 

Argo, küfür ve kötü söz kriterinden gelen şikâyetlerin yüzde 33’ü spor haber programlarına yönelik oldu. (En çok bildirim ‘ Beyaz Futbol ’ ve ‘Telegol’ hakkında yapıldı.)

- Haber ve haber programlarına ilişkin şikâyetlerin yüzde 98'i şiddeti özendirici yayın üzerinden yapıldı. Halk TV yüzde 43, Ulusal TV yüzde 35, TRT ise yüzde 5 oranında şikâyet aldı.

 

 

GANİ MÜJDE'DEN TÜRKÜSEV'İN 'PİS YEDİLİ' ELEŞTİRİSİNE YANIT! DETAYLAR!

Aşağıdaki bağlantıdan Diziler instagram hesabını takibe alarak güncel dizi haberlerini instagram üzerinden de takip edebilirsiniz.

@diziler

üyeler ne diyor?

resim yok
:-) :) :o) :c) :^) :-D :-( :-9 ;-) :-P :-p :-Þ :-b :-O :-/ :-X :-# :'( B-) 8-) :-\ ;*( :-* :] :> =] =) 8) :} :D 8D XD xD =D :( :< :[ :{ =( ;) ;] ;D :P :p =P =p :b :O 8O :/ =/ :S :# :X B) O:)
Kapat