Sakarya Fırat'ın senaristi konuştu!

Sakarya Fırat dizisinin senaristi Çobanoğlu çözüm sürecinin ruhuna aykırı olduğu eleştirilerine cevap verdi.

resim yok
23 Mayıs 2013 - 11:43
Magazin

Sakarya Fırat dizisinin senaristi Süleyman Çobanoğlu çözüm sürecinin ruhuna aykırı olduğu eleştirilerine cevap verdi.

 

Haberaktif'e konuştu


TRT1'de yayınlanan Sakarya Fırat dizisinin senaristi Süleyman Çobanoğlu TV8'de Haberaktif'e konuştu.

Çobanoğlu, TV eleştirmeni Prof. Dr. Tayfun Atay'la birlikte katıldığı programda Sakarya Fırat dizisinin çözüm sürecinin ruhuna aykırı olduğu eleştirilerine cevap verdi.

Gökmen Karadağ'ın sorularını yanıtlayan Süleyman Çobanoğlu'nun açıklamaları şöyle:

ERTÜRK YÖNDEM'E PROGRAM YAPMIYORUM

Şunu söyleyeyim, ben bir Ertürk Yöndem programı yapmıyorum. Ben bir dizi yapıyorum ama yaptığım dramada "teröriste terörist demeyeceksin" diyorsanız, ben onu derim.

BEN BU VİRAJLARI HIZLI ALAMIYORUM

Ben bu virajları hızlı alamıyorum. Böyle bir açılım süreci başladı, bilmem ne oldu, Türkiye'nin ruhu bilmem nereye gitti filan; hayır, ben şunu yapıyorum kardeşim: Ben Türkiye'de 30 yıldır kanı canı pahasına orada savaşan yoksul halk çocuklarının destanını yazıyorum dilim döndüğü kadarıyla.

O ÇOCUKLARLA EMPATİ KURMAYA ÇALIŞIYORUM

Bunu diziden bağımsız olarak söylüyorum. O çocuklara hiçbir saygı duruşu yapmadı bu ülke. Ben hiç kimseye yazdığım metinde herhangi bir hakaret, herhangi kinaye herhangi bir gönderme yapmıyorum. Aksine büyük bir empati kurmaya çalışıyorum.

YA REVİZYON YA DA...

"Ya kapsamlı bir revizyon yapılmalı ya da noktalanmalı" fikri doğrudur. Keşke böyle bir sorun Türkiye'de hiç yaşanmasaydı ve bu tür şeyler yazmak zorunda kalmasaydık. Komedi yapsaydık mesela. Bunu bütün kalbimle isterdim.
[reklam]
BİTMESİNİN BENİM AÇIMDAN ÖNEMİ YOK

Şu anda da dizinin bitmesinin ya da devamının bu bakımdan benim için önemi yok. Şunu vurgulamak lazım. Ben gördüğüm manzarayı bir yazar olarak içselleştirdim ve bunu yazıya döktüm ve bunun filmi yapıldı. Ben burada bir kendi vicdani sorumluluğumun gereğini yerine getirdiğimi düşünüyorum.

SANKİ TÜRKİYE GÜLLÜK GÜLİSTANLIK

Kesinlikle dizi 10 sene devam etsin gibi bir hesabım yok. Yapsam da olur yapmasam da olur dert değil. Benim belirtmek istediğim nokta şu: Sanki Türkiye'de güllük gülistanlık bir barış süreci yaşanıyormuş da, son 3 ayı hariç tutarak söylüyorum, ama Sakarya Fırat 4 yıldır yayında.

SANKİ ORTALIĞI BİZ PROVOKE ETTİK

Şunu tuhaf buluyorum, yani Türkiye'de Sakarya Fırat'ın yayına girdiği bütün dönemlerde sanki güllük gülistanlık bir hava varmış da bu dizi ortalığı provoke ediyormuş gibi anlatılıyor. Ben kişisel anlamda orada belki de dünyanın en büyük trajedisidir; işini gücünü bırakıp orada şehit edilen mehmetçiğin hikayesini anlatmak zorunda hissettim kendimi. Bugün olsa yine yaparım bunu.

BUNA VERECEK CEVABIM YOK

Bu bir dramadır, biz belgesel yapmıyoruz, burada resmi dil falan resmi kafayı taşımıyoruz Sakarya Fırat olarak. Biz sadece empati yapmak istiyoruz. Ama şunu soruyorsanız "neden Mehmetçikle empati yapıyorsun da başkasıyla yapmıyorsun" derseniz buna verecek cevabım yok.

 

 

ŞEFKAT TEPE DE YAYINDAN KALKACAK MI? İŞTE CEVABI!

 

SAKARYA FIRAT 149. bölüm fragmanı için tıklayın!

Aşağıdaki bağlantıdan Diziler instagram hesabını takibe alarak güncel dizi haberlerini instagram üzerinden de takip edebilirsiniz.

@diziler

üyeler ne diyor?

resim yok
:-) :) :o) :c) :^) :-D :-( :-9 ;-) :-P :-p :-Þ :-b :-O :-/ :-X :-# :'( B-) 8-) :-\ ;*( :-* :] :> =] =) 8) :} :D 8D XD xD =D :( :< :[ :{ =( ;) ;] ;D :P :p =P =p :b :O 8O :/ =/ :S :# :X B) O:)
Kapat