resim yok
13 Ekim 2011 - 00:00

 

Zehirli Sarmaşık’ın Sinem’i İpek Karapınar, son dönemin en parlak oyuncularından. Dizide kötü bir kızı canlandıran Karapınar, karakteri çıkartmak için nasıl hazırlandığını, albüm projesini ve tantunicide başlayan aşk hikayesini açık yüreklilikle anlattı
 
Zehirli Sarmaşık’ dizisinde canlandırdığınız Sinem kötülükte sınır tanımıyor...
 
Evet, şaşırtıcı derecede kötü. Ama onu kötülüğe iten belli başlı sebepleri ve bahaneleri var. Sinem, annesiz-babasız, yetimhanede büyümüş bir kız. Hayatın hep acımasız tarafını algılayıp, öyle yaşıyor. En yakın arkadaşına bile kötülük yapabilecek kadar hırslı. Ve hatta onun yerine geçebilecek kadar arabesk. 
 
Kötü kızı oynamak nasıl? Zor mu?
Kendinden çok farklı birini oynamak oyuncu için keyifli bir durum. Bire bir böyle bir insanla tanışmadım ama karakteri yaratırken farklı yaşayışlardan doneler gözlemledim. Kendi içimdeki şeytanı da dışarı çıkarmaya çalıştım. Her yeni bölümde “Bu kez nasıl bir kötülük yapacağım? Kimlerin başına ne getireceğim?” diyorum. O yüzden bu anti-karakter bir yandan da heyecanlandırıyor beni.
 
Kötü karakterleri oynayanlar, sokakta büyük tepkilerle karşılaşırlar genelde. Size nasıl yaklaşıyorlar?       
Hiç kötü tepki almadım. Belki de dışarı çok fazla çıkmadığım içindir. (Gülüyor) Tabii “Kızım niye böyle yapıyorsun?” gibi laflar duyuyorum. Ama bir yandan da gülümseyerek geliyorlar yanıma. 
 
Dizinin yeni bölümlerinde Yakut ve Sinem karşı karşıya gelecek mi?
Sürekli karşı karşıya geleceklermiş gibi olaylar gelişiyor, ama hep bir engel çıkıyor. Şimdilik bir patlak vermedim. Hep bir yolunu bulup, Yakut’la (Aslı Tandoğan) aramı düzelttim. O da sağolsun saf, iyi niyetli bir kız. Bana inanıyor. Dolayısıyla şüphelense de, Sinem’in zekasıyla baş edemiyor. 
 
Sinem, en yakın arkadaşının yerini aldı. Bu yalan ne kadar devam edecek? İlerleyen bölümlerde neler olacak?
O yalan devam edecek. Ama Sinem ve Suzan (Nurseli İdiz) arasındaki konuşmalardan işkillenen bir karakter duyacak bu yalanı. 
 
Dizinin yayın gününün değişmesi reytingleri nasıl etkiler sizce?
Yayın günü cuma oldu. Dizimiz zaten yaz ortasında başladığı için seyirci kitlemiz oluşmuştu. Aynı şekilde devam edeceğine inanıyorum.
 
Haftada kaç gün çalışıyorsunuz?
Ben ortalama 4-5 gün çalışıyorum. Sinem her yere daldığı için, bütün mekanlarda var.
 
“Sevgilime tantunicide aşık oldum” 
 
Dizide Sinem’in bir de aşk hikayesi var...
Sinem, Derin karakterinden hoşlanıyor. İlk gördüğünde onu kırmızı arabasından, zenginliğinden etkilenmiş. Bunlar tam Sinem’in kriterleri çünkü. Fakat Derin, Yakut’a karşı bir şeyler hissediyor. Sinem kaybetmeyi hiçbir zaman kabullenemediği için, onu tercih etmemesi için elinden geleni yapacaktır. 
 
Sizin birlikte olacağınız kişide aradığınız özellikler neler?  
Benim kalıplarım yoktur. Şu an bir sevgilim var. Ve ona tantunicide aşık oldum. Onu tantunicide gördüm, baktım baktım... Sonra o ayağa kalktı, yanıma geldi ve öyle anladım ne kadar çok baktığımı. Utancımdan hemen kaçmıştım.  
 
Sonrası nasıl gelişti? 
Aslında biraz ben tavlamış oldum onu. Ertesi gün Facebook’uma bakarken ana sayfada onun boy boy fotoğraflarına gördüm, inanamadım. 45-46 tane ortak arkadaşımız vardı. İnternet üzerinden sohbet etmeye başladık. Bu sürede değer yargılarımızı, fikirlerimizi, algılarımızı, hayata nasıl baktığımızı saatlerce konuştuk. Sohbetimizin 11’inci gününde buluşmaya karar verdik. Aşık oldum, peşinden onu araştırmaya kadar kalbim gitmemi istedi.
 
Tanıyor muyuz?
Müzisyen-besteci. İsim olarak tanımayabilirsiniz ama değerli işler yapan bir adam. Yakın zamanda tanıyacağınızı umuyorum.
 
Çok mutlu görünüyorsunuz. İlerisi için planlar yapmaya başladınız mı? 
İki yıla yıkan süredir birlikteyiz. Hayatımda olduğu için ve hayatımı onunla idame ettirmeyi düşündüğüm için mutluyum.  
 
“Albüm yapacağım” 
Oyunculuk adına hedefleriniz neler?
Tabii ki sinema filmi yapmak her oyuncun arzusudur. Dizilerde oynadığım karakterlerin hepsini sinemaya bir etüt olarak görüyorum. 
 
Mimar Sinan Üniversitesi’nde keman eğitimi almışsınız. Oyunculuğa geçişiniz nasıl oldu?
11 yaşında konservatuarı kazandım. Keman bölümünde sekiz yıl eğitim aldım. Söylemek istediklerimi sanatın herhangi bir dalıyla anlatabilirim diye düşünüyorum. Dolayısıyla bir geçiş söz konusu olmadı. Zaten oynamak istiyordum. Müzik çok yardımcı oluyor oyunculuğuma. TÜRVAK’ta sinema ve televizyon eğitimi de aldım.  
 
Hâlâ keman çalmaya devam ediyor musunuz?
Ediyorum. Keman çalarak para kazanmıyorum ama sürekli müzik yapıyorum. Hatta davul dersleri almaya başladım bu arada. Olgun Acar’dan ders alıyorum. Müzik her an hayatımın içinde. 
 
Bir müzikalde oynamak ister misiniz?
Erkek arkadaşımın kocaman bir projesi var. Bunu çok da fazla dillendirmek doğru olmayabilir ama... Benim albüm projem de var. Çok sesli müzik olacak. Ama aklımda bir tarih yok.
 
Şarkı söyleyecek misiniz?
Evet. Doğru müziğin içinde enstrüman gibi sesimi kullanmaktan keyif alıyorum, arkadaşlarım da beni dinlemekten keyif alıyor.

Aşağıdaki bağlantıdan Diziler instagram hesabını takibe alarak güncel dizi haberlerini instagram üzerinden de takip edebilirsiniz.

@diziler

üyeler ne diyor?

resim yok
:-) :) :o) :c) :^) :-D :-( :-9 ;-) :-P :-p :-Þ :-b :-O :-/ :-X :-# :'( B-) 8-) :-\ ;*( :-* :] :> =] =) 8) :} :D 8D XD xD =D :( :< :[ :{ =( ;) ;] ;D :P :p =P =p :b :O 8O :/ =/ :S :# :X B) O:)
Kapat