resim yok
20 Temmuz 2011 - 00:00

 

Tarihte 'Prens Adaları' olarak bilinen Marmara Denizi'ndeki Büyükada, Heybeliada, Kınalıada ve Burgaz Ada, son yıllarda İranlı ve Arap turistlerin akınına uğruyor.

 

2005'te adalara seyahat eden yolcu sayısı 6 milyon iken geçtiğimiz yıl bu sayı 10 milyona ulaştı. Turizmciler, artan turist sayısını, adalarda çekilen Türk dizilerine bağlıyor. Ada halkı ve esnaflar ise Türkiye'nin başarılı Ortadoğu politikasının sonucu olarak ilçelerine gelen turist sayısında ilerleme olduğunu kaydediyor.
 
Turistik Otelciler, İşletmeciler ve Yatırımcılar Birliği (TUROB) Başkanı Timur Bayındır, Ortadoğu ülkelerinden İstanbul'a gelen turistlerin serin ve yeşil yerler aradığına değiniyor. İstanbul'a gelmişken dizilerde gördükleri adaları görmeden gitmek istemeyen turistlerin günübirlik 4 adadan oluşan ilçeyi ziyaret etmek istediklerini vurguluyor.
 
Adalar Belediye Başkanı Mustafa Farsakoğlu, ilçenin farklı adalarında çekilen ve Arap ülkelerinde gösterime giren Türk dizilerinin, Arap dünyasında ilçeye merak uyandırdığını dile getiriyor. Özellikle İran, Irak, Suudi Arabistan, Dubai ve Ürdünlü turistlerde büyük bir artış gözlemlendiğine dikkat çeken Farsakoğlu, "İlçede son zamanlarda 7-8 dizi çekildi ve birçoğu yabancı ülkelerde gösterime girdi. Çeşitli kanallar da belgesel ve kısa filmler çekmek için ilçemize sık sık geliyor. İlçenin coğrafyasını, tarihi evlerini ve kültürünü televizyonda izleyenler, Adalar'ı ziyaret etmeden gitmiyor. Tur operatörlerinin de programlarına ilçemizi daha çok dâhil etmesi bunda etkili." diyor.
 
İlçedeki kozmopolit yapının da ilgi çekici olduğuna vurgu yapan Farsakoğlu, Avrupa'dan ise en çok Yunanlıların geldiğini belirtiyor.
 
İl Kültür Turizm Müdürü Ahmet Emre Bilgili de Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın izlediği dış politikanın bunda etkili olduğunu savunuyor. Ortadoğu bölgesinden gelen misafirlerin diğer turistlere nazaran şehirde daha uzun süre kalarak çok harcama yaptıklarına işaret eden Bilgili, "İstanbul, bölgede cazibesini artıran bir şehir olarak görülmeye başlandı. Adalar bölgemiz de bundan payını alıyor. İslam coğrafyasından gelen turistin buraya ilgi göstermesini iyi değerlendirmek ve daha önce yapılan hataları tekrarlamamak gerekir." diye konuşuyor.
 

Aşağıdaki bağlantıdan Diziler instagram hesabını takibe alarak güncel dizi haberlerini instagram üzerinden de takip edebilirsiniz.

@diziler

üyeler ne diyor?

resim yok
:-) :) :o) :c) :^) :-D :-( :-9 ;-) :-P :-p :-Þ :-b :-O :-/ :-X :-# :'( B-) 8-) :-\ ;*( :-* :] :> =] =) 8) :} :D 8D XD xD =D :( :< :[ :{ =( ;) ;] ;D :P :p =P =p :b :O 8O :/ =/ :S :# :X B) O:)
Kapat