Türk dizilerinin dünya çapındaki büyük başarısı!

Türk televizyon programları ihracatı, 200 milyon dolara ulaşarak ikincilik koltuğunu kaptı.

resim yok
19 Mayıs 2015 - 10:10
Magazin

Dizilerimiz gurur kaynağımız!
.
Türk dizileri ihracatta ikinci oldu!
 

ABD'NİN ARDINDAN İKİNCİYİZ!

Türk televizyon programları ihracatı, 200 milyon dolara ulaşarak ikincilik koltuğunu kaptı. Türk dizileri, ABD'den sonra ihracat rakamlarında ikinci sıraya oturdu.
.
NTV'nin haberine göre yıllardır Türkiye'de üretilen yerli dizilerin başta Balkanlar ve Arap ülkelerinde 'fenomen' olduğu konuşulup durur. Bu alanda Türkiye artık dünya çapında bir ekol olmaya gidiyor. 
.
Boğaziçi Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, geçtiğimiz hafta Türkiye'de ilk olarak gerçekleştirilen Eğlence Ekonomisi Zirvesi'ne ev sahipliği yaptı.
 

SAYISAL VERİLER

Zirvede konuşan Boğaziçi Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi öğretim görevlisi Cenk Karahan, Türkiye eğlence sektörünün gelişimini sayısal verilerle aktardı. 
.
Eğlence sektörünün dünyada yaklaşık 1.8 trilyon dolar hacme ulaştığını belirten Karahan, Türkiye'de ise sektörün 11.5 milyon dolarlık bir büyüklüğe ulaştığını belirtti.
 

"FİLM HASILATLARINDA ÇOK GERİDEYİZ"

Film ekonomisi açısından Türkiye'nin henüz hasılatın uluslararası piyasa rakamlarının çok gerisinde olduğunu ifade eden Karahan, Türkiye'de sinema sektörünün yaklaşık 650 milyon TL tutarında bir hacmi olduğunu, son yıllarda yükselişe geçen TV programları ihracatının ise hali hazırda 5 milyar TL'lik bir ekonomik hacme eriştiğini söyledi. 
.
2014 itibariyle TV program ihracatının 200 milyon dolara ulaştığına dikkat çeken Karahan, Türkiye'nin bu alanda dünya ikinciliğini ele geçirdiğini belirtti.

 

"ÇOK SEÇİCİ RUSLAR BİLE BEĞENİYOR"

Türk dizi ve formatlarını yurtdışına ihraç eden Global Agency CEO'su İzzet Pinto, dizi ihracatında Türkiye'nin ABD'nin korkulu rüyası olduğunu belirtti. 
.
Türk dizilerinin tüm dünyada hızla artan bir popüleritesi olduğuna dikkat çeken Pinto, "70 ülkeye dizi ihraç ediyoruz. Son rakamlara bakıldığında ABD'den sonra ikinci sıraya oturduk. Ruslar çok seçicidir dizi alırken ancak onların bile neredeyse liste başı olduk" dedi. Türk dizilerin başka ülkelerde izlenmesinin başka sektörlere de faydası olduğunu belirten Pinto, "İhracatı ve turizimi de büyük katkısı oluyor" şeklinde konuştu.
.
YENİ DİZİ ORTALIĞI KARIŞTIRACAK! DETAYLAR!

üyeler ne diyor?

resim yok

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmalısınız..

:-) :) :o) :c) :^) :-D :-( :-9 ;-) :-P :-p :-Þ :-b :-O :-/ :-X :-# :'( B-) 8-) :-\ ;*( :-* :] :> =] =) 8) :} :D 8D XD xD =D :( :< :[ :{ =( ;) ;] ;D :P :p =P =p :b :O 8O :/ =/ :S :# :X B) O:)
Kapat

facebook yorumları