Ünlü sanatçı neden kış gelmesin diye dua ediyor?

Cumhuriyet Türkiyesi’nde sanatın içler acısı hali...

resim yok
28 Ağustos 2013 - 11:08
Magazin

Cumhuriyet Türkiyesi’nde sanatın içler acısı hali...

 

İÇİNİ DÖKTÜ!

Bu göz yaşartan tiyatro dramının kahramanı Genco Erkal içini döktü: “Bir ay sonra havalar soğumaya başlayınca ne yapacağımı hiç bilmiyorum.”

Eminönü’nde 18. yüzyıldan kalma tarihi bir yapı olan Ali Paşa Han geçen tiyatro sezonundan beri Genco Erkal’ın tiyatrosuna yuva oldu…

Muammer Karaca Tiyatrosu’ndan ‘statik eksiklikler’ gerekçesiyle çıkarıldıktan sonra Nazım Hikmet’in 50. ölüm yıldönümü nedeniyle ‘Yaşamaya Dair – Bursa Cezaevi’nden Mektuplar’ oyununu bu tarihi handa, tüm imkansızlıklara rağmen Tülay Günal’la birlikte sahneleyen ve 30 Haziran’da sezonu en geç kapatan Erkal, Eylül ayında da yine Ali Paşa Han’da bu kez sezonu erkenden açacak.

Oyununu sahneleyeceği 6-7-8 Eylül akşamlarında yağmur yağmaması için, havaların soğumaması için dua ediyor usta tiyatrocu. İyi ama ya sonra, yani havalar soğuyunca, sonbahar ve kış gelince ne olacak?

 

DERTLERİNİ ANLATTI

Genco Erkal bu konudaki dertlerini anlattı:

“Biz geçen yıl bütün kış İstanbul ve Türkiye’de beş ayrı oyunla 100 küsur temsil vererek Anadolu’da oradan oraya dolaştık. Yıkılmadığımızı, ayakta kaldığımızı dosta düşmana gösterdik. Sonunda iyice sokakta kalınca dedelerimden yadigar olan bu tarihi mekana sığındım.

Hep aklımdaydı ama demek ki bıçağın kemiğe dayanması gerekiyormuş. İlkbaharda ve yaz aylarında bu handa oyunumuzu sahneledik. Şimdi Eylül ayında sezonu erkenden açacağız. Dilerim yağmur yağmaz, havalar soğumaz.

En fazla Eylül ayında dayanırız Ali Paşa Han’da. Kış gelince ne yaparız, inanın ben de bilmiyorum. Başımızı sokacak bir yer bulmak için çırpınıyoruz ama nafile. Isınmak için turneye çıkar, Anadolu’yu gezeriz.”

 

ERKAL HAKKINDA

Robert Kolej'den mezun olduktan sonra İstanbul Üniversitesi'nin Psikoloji bölümünü bitiren 1938 doğumlu Genco Erkal 1959 yılından başlayarak Türkiye'nin önemli özel tiyatro topluluklarında oyuncu ve yönetmen olarak çalıştıktan sonra, 1969 yılında, bugün de sanat yönetmeni olduğu Dostlar Tiyatrosu'nu kurdu. Gorki, Brecht, Sartre, Peter Weiss, Steinbeck, Havel, Tankred Dorst gibi yabancı yazarların yanı sıra, Aziz Nesin, Haldun Taner, Nâzım Hikmet, Can Yücel, Refik Erduran, Vasıf Öngören, Orhan Asena, Behiç Ak gibi Türk yazarların oyunlarını yönetti. Roman, öykü, şiir gibi değişik türlerden tiyatroya uyarlamalar yaptı, oyunlar çevirdi. [reklam] Çeşitli ödüller kazandığı ünlü rolleri arasında Yaroslav Haşek'ten Aslan Asker Şvayk, Gogol'den Bir Delinin Hatıra Defteri, Bertolt Brecht'ten Galileo, Maxwell Anderson'dan Yalınayak Sokrates, Nâzım Hikmet'ten Kerem Gibi, Can Yücel'den Can sayılabilir.

Senfonik konserlerde Prokofiev'in Peter ile Kurt, Stravinski'nin Askerin Öyküsü, Fazıl Say'ın Nâzım adlı yapıtlarını anlatıcı olarak seslendirdi. Önemli uluslararası film festivallerinde gösterilen ve birçok ödül kazanan At, Faize Hücum, Hakkâri'de Bir Mevsim, Camdan Kalp ve uzun bir aradan sonra 2008 yılında çevrilen Pazar-Bir Ticaret Masalı filmlerinin baş rolünde oynadı. TRT Televizyonu için Haldun Taner'in ünlü müzikli oyunu Keşanlı Ali Destanı'nı yönetti ve oynadı.

Değişik yıllarda birçok kez "yılın en iyi erkek oyuncusu", "en iyi tiyatro yönetmeni" seçildi, yaşam boyu başarı ödülleri kazandı. 1982 yılında At ve 1983 yılında Faize Hücum filmleri ile "en iyi erkek oyuncu" dalında Antalya Film Festivali'nde iki kez Altın Portakal aldı. 1993-1998 yılları arasında, Paris'te ve Avignon Festivali'nde Fransızca da oynamaya başlayan Genco Erkal, üç Fransız yapımında rol aldı: Nâzım Hikmet'ten Sevdalı Bulut, Philippe Minyana'dan Ou vas-tu Jérémie? ve Paulo Coelho'nun ünlü romanından uyarlanan Simyacı.

2008 senesinde kendi yazdığı ve yönettiği Sivas'93 isimli belgesel tiyatro oyununu, Türkiye ve Avrupa genelinde tiyatroseverlere sunmuştur. Oyun 1993 yılında Sivas`ta Madımak otelinde yapılan katliamı konu almıştır. Bu oyunu ile Pertevniyal Lisesi tarafından 2008 yılının en iyi tiyatro ödülünü almıştır. 2009 senesinde, ABD'li tarihçi ve tiyatro yazarı Howard Zinn tarafından 1999 yılında yazılan Marx in Soho adlı tek kişilik tiyatro oyununu güncelleyerek Marx'ın Dönüşü adıyla sahnelemeye başlamıştır. Sanatçı Çağan Irmak'ın senaryosunu yazdığı ve yönettiği Prensesin Uykusu filminde başrolde oynamıştır. Film 19 Kasım 2010 tarihinde vizyona girmiştir.

 

 

EKRANLARIN SEVİLEN YÜZÜ OYUNCULUKLA MÜZİĞİ KIYASLADI! DETAYLAR BURADA!

Aşağıdaki bağlantıdan Diziler instagram hesabını takibe alarak güncel dizi haberlerini instagram üzerinden de takip edebilirsiniz.

@diziler

üyeler ne diyor?

resim yok
:-) :) :o) :c) :^) :-D :-( :-9 ;-) :-P :-p :-Þ :-b :-O :-/ :-X :-# :'( B-) 8-) :-\ ;*( :-* :] :> =] =) 8) :} :D 8D XD xD =D :( :< :[ :{ =( ;) ;] ;D :P :p =P =p :b :O 8O :/ =/ :S :# :X B) O:)
Kapat