Ünlü tarihçiden Fatih dizisine başlamadan eleştiri!

Oylum Talu'nun programına katılan ünlü Tarih Profesörü ve Yazar İlber Ortaylı, Fatih dizisi hakkında konuştu.

resim yok
25 Eylül 2013 - 16:52
Magazin

Oylum Talu'nun programına katılan ünlü Tarih Profesörü ve Yazar İlber Ortaylı, Fatih dizisi hakkında konuştu.

 

ÇARPICI AÇIKLAMALAR

tv8 ekranlarında yayınlanan Oylum Talu ile Anlatacaklarım Var programına katılan ünlü Tarih Profesörü ve Yazar İlber Ortaylı, Fatih dizisi hakkında çarpıcı açıklamalarda bulundu.

 

DİZİDE BİRÇOK HATA BULDU

'Fatih' dizisinin fragmanını izledikten sonra birçok hata bulduğunu söyleyen Ortaylı, Fatih Sultan Mehmet'in ve o dönemin iyi yansıtılmadığını ileri sürdü.

 

ÇOCUK OYUNCAĞI MI?

Tarihçi Ortaylı, büyük tarihi kişilerin yansıtılmasında rejiden kostüme kadar her bir detayın önemli olduğunu ve Türkiye'deki senaristlerin tarihi senaryo yazmayı 'çocuk oyuncağı' olarak görüp hata yaptığını söyledi.

 

''ÇOK KIZARIM''

Tarihi dizileri izlerken içinin bunaldığını söyleyen ve Fatih 1453 filmini de izlemediğini belirten Ortaylı, 'Fatih dizisini katlederlerse çok kızarım.'dedi.

 

KADRODA TANIDIK İSİMLER

Başrollerini Mehmet Akif Alakurt, Seda Akman ve Gamze Özçelik’in paylaştıkları, yapımını MED Yapım'ın üstlendiği diziyi Merve Girgin yönetiyor. Merakla beklenen dizide Dağhan Külegeç, Birkan Sokullu, Salih Bademci, Seda Güven, Andrej Pejic ve Alma Terzic de yer alacak.

 

FATİH DİZİSİNİN KONUSU

İstanbul’un fethinden sonra kurduğu devleti, cihan imparatorluğuna çevirmek isteyen Fatih, imparatorluğun ömrünü uzatacak kanunlarla da devlet yapısını sağlamlaştırmak ister.

Konstantiniyye’nin fethiyle Doğu Roma’nın bağrına İslam/Osmanlı sancağını diken Fatih Sultan Mehmet, Papa’nın Hıristiyanlığa davet mektubuyla, bu kez gözünü Batı Roma’ya çevirir. Evvela, Venedik’in en önemli kalelerinden biri olan Egriponte’yi (Eğriboz) ele geçirir.[reklam]

Venedik ve Papalık, bir yandan Fatih’i çeşitli suikastlerle ortadan kaldırmayı denerken, Vlad Tepeş’i (Kazıklı Voyvoda) Fatih’in önüne sürerler. Diğer yandan da Osmanlı’nın doğu komşularıyla kirli ittifaklara girerler. Fatih, gözünü Kızıl Elma’ya (Batı Roma’ya) dikmişken, Akkoyunlular ve Karamanoğulları’yla da mücadele edecek; Karamanoğulları’nı ortadan kaldırıp, Akkoyunlular’a unutamayacağı bir yenilgi tattıracaktır.

İstanbul’un fethinden sonra kurduğu devleti, cihan imparatorluğuna çevirmek isteyen Fatih, imparatorluğun ömrünü uzatacak kanunlarla da devlet yapısını sağlamlaştırmak ister.

Bu esnada şehzadeler Bayezid, Mustafa, Cem ve valideleri Gülbahar, Çiçek ve Gülşah arasında gizliden gizliye süren rekabet, daha açıktan ve üst boyutlara taşınır. Şehzade valideleri için tek hedef, Sultan’dan sonra kendi evlatlarının tahta çıkmasıdır. Çünkü ancak bu şekilde hayatta kalmaları mümkün olacaktır.

 

YENİ FRAGMAN

 

ALAKURT'TAN FATİH VE MUHTEŞEM YÜZYIL KARŞILAŞTIRMASI! İŞTE DETAYLAR!

Aşağıdaki bağlantıdan Diziler instagram hesabını takibe alarak güncel dizi haberlerini instagram üzerinden de takip edebilirsiniz.

@diziler

üyeler ne diyor?

resim yok
:-) :) :o) :c) :^) :-D :-( :-9 ;-) :-P :-p :-Þ :-b :-O :-/ :-X :-# :'( B-) 8-) :-\ ;*( :-* :] :> =] =) 8) :} :D 8D XD xD =D :( :< :[ :{ =( ;) ;] ;D :P :p =P =p :b :O 8O :/ =/ :S :# :X B) O:)
Kapat