resim yok
05 Mart 2013 - 00:00

Savcı Turgut karakterini canlandıran Yurdaer Okur, Karadayı dizisindeki oyunculuğuyla son dönemlerin en iyi kötü adamı..

 

ATV ekranlarında yayınlanan Karadayı dizisi pazartesi günü ratinglerinin zirvesine demir atmış durumda. Hemen hemen her hafta zirvede olan dizinin oyuncu kadrosunda yer alan ve Savcı Turgut karakterini canlandıran Yurdaer Okur, izleyenleri kendisine hayran bıraktırıyor.
 
Dizinin ilk bölümünden itibaren gizemli savcı rolüyle kötü karaktere bürünen Savcı Turgut, usta oyunculuğuyla dikkatleri üzerine çekiyor.
 
GENÇ KUŞAĞIN HAYATINA GİREN ÜÇ KELİME
 
3 yıllık turizm eğitiminin ardından tiyatro eğitimi alan Okur, onlarca tiyatro oyununda, birçok sinema filminde ve dizide rol aldı. Dizideki kötü adam karakterini başarıyla canlandıran Okur'un dizideki diyaloglarında kullandığı 'mamafih, cancağızım, ve fakat' kelimeleri, dillere adeta pelesenk oldu.

 

Başrol oyuncuları kadar yardımcı rolde oynayan karakterlerin de başarılı bir oyunculuk sergilediği dizide, Savcı Turgut karakteri artık dizinin vazgeçilmez oyuncularından birisi.
 
Yakın dönemde Sakarya Fırat dizisinde fenomenleşen Kerküklü karakterini canlandıran Okur, hayatıyla ilgili bilinmeyenleri Sabah gazetesine anlatmıştı.
 
EVLİYİM BİR KIZIM VAR
 
Evlisiniz değil mi?
Dilara Yalçın'la 2011 yılında evlendik. O, şu anda Bakırköy Belediye Tiyatrosu'nda oyuncu. Kızım oldu, 6 Eylül'de. İsmi Suzi Nar.
 
Suzi ne demek?
Farsçada gönül yakan demek. Dün gece set bitti, eve gittim ve kızımı kucağıma alıp gazını çıkardım. Şu an en büyük mutluluğumuz o. Kızım Suzi Nar bereketiyle geldi bize, tiyatro oyunu yaptık, Ankara'dan aradılar oyun yapmam için, iki gün sonra Karadayı işi oldu. Her şey Nar'ı bekledi.
 
İLK KEZ SEYİRCİ KARŞISINA ÇIKMIYORUM
 
Neler geçti başınızdan?
Biz asla politik değildik. Bir fraksiyonun arkasına sığınıp bir şeyler yapmadık. Okuduğumuz ve ailemizden gördüğümüz kadar, kendi doğrularımız vardı, haksızlığa tahammülümüz yoktu. Böyle olunca sesimiz yükseliyordu. Bu da karşı tarafın dikkatini çekiyordu. Bahane aradılar, kavga ettik. Beş kişi sıkıştırdı beni, dövdüler, ben de onları dövdüm falan... O iki yıl bayağı hareketli bir dönemdi. Tiyatro, beni tüm bu hikayelerden aldı ve bambaşka bir yere getirdi.
 
Karadayı'daki savcı karakteri o kadar keskin bir kötü ki, üzerinize yapışır endişesi yaşıyor musunuz?
Daha önceden yaptığım işler olmasaydı, ilk kez bu rolle dizi izleyicisinin karşısına çıkıyor olsaydım, bu soruya 'Evet, yapışır,' diye cevap verebilirdim, ama bundan sonra yapacağım işte, bunu yıkacağımı, savcı bedeninden sıyrılabileceğimi düşünüyorum.
 
Çünkü çok iyi oynuyorsunuz...
Köprü'deki deli mühendis, Sakarya Fırat'taki rollerim kahraman, olumlu, iyi karakterlerdi. Birden onlardan sıyrılıp böyle bir savcıyı oynayınca başta hayal kırıklığına uğradılar ama sonra saygı duydular.
 
Kötü birini oynamak nasıl bir duygu? Seviyor musunuz böyle uç karakterleri?
Seviyorum tabii. Her karakterin bir derinliği vardır, ama kötüler çok daha uçlarda yaşayan karakterler olduğu için, hayatımızda da çok oldukları için gerçekler. İnsan kötü olmaz, yaptığı eylemler kötüdür. Bu nedenle kötünün insan özellikleri de ekrana yansıtılırsa şahane oluyor. Eskiden böyle bir algı vardı, kötü adam her şeyiyle kötü oluyordu. Duruşu, bakışı, konuşması, her şeyi kötü oluyordu.
 
YURDAER OKUR KİMDİR
 
Bafra Süper Lisesi'ni bitirdikten sonra Akdeniz Üniversitesi "Turizm İşletmeciliği" bölümüne girdi. 3 Sene bu okulda okuduktan sonra İşletmenin kendisine göre olmadığını anladı ve 1994 senesinde Hacettepe Üniversitesi Devlet Konservatuarı tiyatro tölümünü kazandı. Daha Sonra M.S.Ü Devlet Konservatuar'ında yüksek lisans yaptı.
 
1999'da Genco Erkal İle tanışan Okur, Dostlar Tiyatrosu'na katılarak Yalınayak Sokrates adlı oyunda oynadı. Ardından 2000 yılında İstanbul Devlet Tiyatrosu'nda yömiyeli oyuncu olarak yer almaya başladı. Daha sonra, 2002 yılında kadrolu olarak Diyarbakır Devlet Tiyatrosu'na atandı. 2000 yılından başlayarak Devlet Tiyatroların' bünyesinde bir çok oyunda yer aldı ve yönetmenlik yaptı.
 
Başarılı oyuncunun geniş kitleler tarafından tanınması ise Köprü dizisinde canlandırdığı Mühendis Tekin karakteriyle oldu. 2012 yılı başlarında Sakarya Fırat dizisinde rol alan Yurdaer Okur, Atv'de yayınlanan Karadayı dizisinde Savcı Turgut karakteriyle kariyerinin zirvesinde.
 
ROL ALDIĞI OYUNLAR
 
Ölümü Yaşamak : Orhan Asena – Diyarbakır Devlet Tiyatrosu – 2010
 
Yastık Adam : Martin McDonagh – Talimhane Tiyatrosu – 2009
 
Yaşar Ne Yaşar Ne Yaşamaz : Aziz Nesin – Diyarbakır Devlet Tiyatrosu
 
Beş Yıl Geçince : Federico García Lorca – Tiyatro Oyunevi – 2006
 
Hortlaklar : Plautus – Diyarbakır Devlet Tiyatrosu – 2003
 
Dünyanın Ortasında Bir Yer : Özen Yula – Diyarbakır Devlet Tiyatrosu – 2003
 
Benerci Kendini Niçin Öldürdü : Nazım Hikmet – İstanbul Devlet Tiyatrosu – 2001
 
Ben Ruhi Bey Nasılım : Edip Cansever – İstanbul Devlet Tiyatrosu – 2001
 
Leenane'in Güzellik Kraliçesi : Martin McDonagh – İstanbul Devlet Tiyatrosu – 2000
 
Ketçaplı Spagetti Rainer Hachfeld – İstanbul Devlet Tiyatrosu – 2000
 
Yalınayak Sokrates : Maxwell Anderson – Dostlar Tiyatrosu – 1999
 
ROL ALDIĞI DİZİ VE FİLMLER
 
Karadayı : 2012
 
Türkan(Sinema Filmi) : 2011
 
Labirent : 2011
 
Kılıç Günü : 2010
 
Sakarya Fırat : 2010
 
Kısık Ateşte 15 Dakika : 2006
 
Köprü(Dizi) : 2006
 
Gen(Film) : 2005
 
Belalı Baldız : 2005
 
Aşk Oyunu : 2005
 
Sır Çocukları : 2002
 
Aslı ile Kerem : 2002
 
Çifte Bela : 2001
 
Tatlı Hayat : 2001
 
Üzgünüm Leyla : 2000
 
Evdeki Yabancı : 2000
 
Dadı : 2000
 
Ferhunde Hanımlar

üyeler ne diyor?

resim yok

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmalısınız..

:-) :) :o) :c) :^) :-D :-( :-9 ;-) :-P :-p :-Þ :-b :-O :-/ :-X :-# :'( B-) 8-) :-\ ;*( :-* :] :> =] =) 8) :} :D 8D XD xD =D :( :< :[ :{ =( ;) ;] ;D :P :p =P =p :b :O 8O :/ =/ :S :# :X B) O:)
Kapat

facebook yorumları