Dizi ihracatında hedef büyüttük!

1980'lerde Dallas'ın tekrarını bile izleyen Türkiye sonunda bu dizinin vatanına da ihracat yapmayı başardı. Satılan ilk dizi ise Muhteşem Yüzyıl oldu.

resim yok
22 Aralık 2014 - 12:42
Magazin

Türkiye, dizi ihracatında 200 milyon dolar kazandı!

1980'lerde Dallas'ın tekrarını bile izleyen Türkiye sonunda bu dizinin vatanına da ihracat yapmayı başardı. Satılan ilk dizi ise Muhteşem Yüzyıl oldu.


Geçen yıl dizi ihracatından 200 milyon dolar kazanan Türkiye'nin 2023 hedefi ise 1 milyar $.

 

DALLAS'A İLK DİZİ İHRACATI!

1980'li yıllarda Amerikan yapımı Dallas'ın tekrarlarını bile izleyen Türkiye, Dallas'a ilk dizi ihracatını yaptı. Geçen yıl ilk kez Ukrayna, Pakistan, Rusya ve Çin pazarına giren Türkiye böylece ABD'ye de dizi satarak 75'in üzerinde ülkeye ihracat yapar hale geldi. Türkiye geçen yıl 200 milyon dolarlık dizi ihracat ederken 2023 hedefi ise 1 milyar dolar.

Borusan'ın yeni yatırımını yerinde görmek için bulunduğumuz Houston'da bir araya geldiğimiz Türkiye Houston Başkonsolosu Ferhat Alkan ve Houston Ticaret Ataşesi Engin Yaşar'ın verdiği bilgiye göre Dallas'a satılan ilk dizi ise Muhteşem Yüzyıl oldu.

 

''EL NUNDO'DA...''

Houston Başkonsolosu Ferhat Alkan, Muhteşem Yüzyıl dizisinin Dallas'a girdiğini belirterek ''İspanyolca yayınlanan El Nundo kanalında yayınlanmaya başladı'' dedi.

Dallas ve Houston'u da kapsayan Teksas bölgesi ile Türkiye arasındaki ticari ilişkilere de değinen Alkan'ın verdiği bilgiye bu bölgeye ihracat 3 yılda 230 milyon dolardan 822 milyon dolara çıktı.

Türkiye, Houston'u bir zamanlar ünlülerin tedavi için gittiği şehir olarak tanırken bugün ise durum farklı. THY'nin direkt uçuşları başlatmasının ardından Türk yatırımcılar gözünü Houston'a çevirmiş. İlk yatırım yapanlar ise Erbakır, Kordsa ve Borusan. Alkan, Borusan'ın yatırım yaptığı Houston’ın hastaneleri ve üniversiteleriyle çok güçlü bir şehir olduğunu belirterek buradaki Rice Üniversitesi'nde MBA yapan öğrencileri Türkiye'ye getirmek için çalışma başlatttıklarını anlattı.[reklam]

Alkan'ın verdiği bigiye göre bir anlamda geleceğin patronları olan bu öğrenciler yakında Türkiye'ye gelerek iş dünyası ve odalarla buluşacak. Aslında bu anlamda ilk proje değil. Alkan geçtiğimiz yıl Harvard MBA öğrencilerinin de Türkiye'ye geldiğini ifade etti.

 

ALİ KOÇ 25 ÖĞRENCİ GETİRİYOR

Ferhat Alkan Houston'daki Rice Üniversitesi'nin en ünlü mezunlarından birinin de Ali Koç olduğunu söyledi. Koç Holding Yönetim Kurulu Üyesi Ali Koç, önce Londra'nın ünlü okullarından Harrow School'da okudu. Rice'tan mezun olan Koç, master'ını ise Harvard'da yaptı. Ferhat Alkan Ali Koç'un Rice'la bağlantıları çok güçlü olduğunu belirterek ''Her yıl 20-25 üniversite öğrencisini Türkiye'de ağırlıyor. Onları Şükrü Saracoğlu'nda Fenerbahçe maçlarına götürüyor'' dedi.

 

İSTANBUL ÜZERİNDEN AVRUPA'YA UÇUYORLAR

Houston'ın en büyük avantajlarından birisi THY'nin direkt uçuşları. Yabancılar da bundan çok memnun. Öyle ki artık 'ters uçuşlar' bile başlamış. İngilizi, Almanı evine gitmek için Houston'dan önce İstanbul'a gelip, buradan 3-4 saatlik yeni bir uçuşla Avrupa'ya gidiyormuş. Sebep, hem THY hayranlığı hem de fiyatların ucuz olması.

 

 

TÜRKİYE'DEN YURT DIŞINA EN ÇOK SATILAN DİZİLER HANGİLERİ?

üyeler ne diyor?

resim yok

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmalısınız..

:-) :) :o) :c) :^) :-D :-( :-9 ;-) :-P :-p :-Þ :-b :-O :-/ :-X :-# :'( B-) 8-) :-\ ;*( :-* :] :> =] =) 8) :} :D 8D XD xD =D :( :< :[ :{ =( ;) ;] ;D :P :p =P =p :b :O 8O :/ =/ :S :# :X B) O:)
Kapat

facebook yorumları