Armağan Çağlayan, Fatih dizisini savundu!

Oylum Talu'nun 'Fatih' dizisiyle ilgili yaptığı yorum Armağan Çağlayan'ı çileden çıkardı.

resim yok
26 Eylül 2013 - 15:08
Magazin

Oylum Talu'nun 'Fatih' dizisiyle ilgili yaptığı yorum Armağan Çağlayan'ı çileden çıkardı.

Oylum Talu'nun ünlü tarihçi İlber Ortaylı'yı konuk ettiği 'Anlatacaklarım Var' programında Fatih dizisiyle ilgili yaptığı yorum MED Yapım Genel Müdürü Armağan Çağlayan'ı çıldırttı.

 

'ŞİMDİDEN TARİHİ KATLEDİYORLAR'

Talu'nun, fragman gösterilirken, 'Şimdiden tarihi katlediyorlar... Fatih'in sakalları ağarmış' sözlerine çok kızan Çağlayan, twitter'dan ateş püskürdü:

 

''ATEŞ PÜSKÜRDÜ''

'Oylum Talu keşke bir bilgi kırıntısı ile İlber Hoca'ya soru sorsaymış!

Bin kere dedik ki dizi Fatih'in ölmeden önceki son 15 yılını anlatıyor.

Hala saçları 20 yaşında nasıl beyazlamış diye soruyor!'

 

ORTAYLI DA ELEŞTİRMİŞTİ

İlber Ortaylı da Fatih dizisi hakkında çarpıcı açıklamalarda bulunmuştu. 'Fatih' dizisinin fragmanını izledikten sonra birçok hata bulduğunu söyleyen Ortaylı, Fatih Sultan Mehmet'in ve o dönemin iyi yansıtılmadığını ileri sürmüştü.

Tarihçi Ortaylı, büyük tarihi kişilerin yansıtılmasında rejiden kostüme kadar her bir detayın önemli olduğunu ve Türkiye'deki senaristlerin tarihi senaryo yazmayı 'çocuk oyuncağı' olarak görüp hata yaptığını söylemişti.

Tarihi dizileri izlerken içinin bunaldığını söyleyen ve Fatih 1453 filmini de izlemediğini belirten Ortaylı, 'Fatih dizisini katlederlerse çok kızarım.'demişti.

 

KADRODA TANIDIK İSİMLER

Başrollerini Mehmet Akif Alakurt, Seda Akman ve Gamze Özçelik’in paylaştıkları, yapımını MED Yapım'ın üstlendiği diziyi Merve Girgin yönetiyor. Merakla beklenen dizide Dağhan Külegeç, Birkan Sokullu, Salih Bademci, Seda Güven, Andrej Pejic ve Alma Terzic de yer alacak.[reklam]

FATİH DİZİSİNİN KONUSU

İstanbul’un fethinden sonra kurduğu devleti, cihan imparatorluğuna çevirmek isteyen Fatih, imparatorluğun ömrünü uzatacak kanunlarla da devlet yapısını sağlamlaştırmak ister.

Konstantiniyye’nin fethiyle Doğu Roma’nın bağrına İslam/Osmanlı sancağını diken Fatih Sultan Mehmet, Papa’nın Hıristiyanlığa davet mektubuyla, bu kez gözünü Batı Roma’ya çevirir. Evvela, Venedik’in en önemli kalelerinden biri olan Egriponte’yi (Eğriboz) ele geçirir.

Venedik ve Papalık, bir yandan Fatih’i çeşitli suikastlerle ortadan kaldırmayı denerken, Vlad Tepeş’i (Kazıklı Voyvoda) Fatih’in önüne sürerler. Diğer yandan da Osmanlı’nın doğu komşularıyla kirli ittifaklara girerler. Fatih, gözünü Kızıl Elma’ya (Batı Roma’ya) dikmişken, Akkoyunlular ve Karamanoğulları’yla da mücadele edecek; Karamanoğulları’nı ortadan kaldırıp, Akkoyunlular’a unutamayacağı bir yenilgi tattıracaktır.

İstanbul’un fethinden sonra kurduğu devleti, cihan imparatorluğuna çevirmek isteyen Fatih, imparatorluğun ömrünü uzatacak kanunlarla da devlet yapısını sağlamlaştırmak ister. Bu esnada şehzadeler Bayezid, Mustafa, Cem ve valideleri Gülbahar, Çiçek ve Gülşah arasında gizliden gizliye süren rekabet, daha açıktan ve üst boyutlara taşınır. Şehzade valideleri için tek hedef, Sultan’dan sonra kendi evlatlarının tahta çıkmasıdır. Çünkü ancak bu şekilde hayatta kalmaları mümkün olacaktır.

 

ÇAĞLAYAN'IN TWEET'LERİ

 

ALAKURT'TAN FATİH VE MUHTEŞEM YÜZYIL KARŞILAŞTIRMASI! İŞTE DETAYLAR!

Aşağıdaki bağlantıdan Diziler instagram hesabını takibe alarak güncel dizi haberlerini instagram üzerinden de takip edebilirsiniz.

@diziler

üyeler ne diyor?

resim yok
:-) :) :o) :c) :^) :-D :-( :-9 ;-) :-P :-p :-Þ :-b :-O :-/ :-X :-# :'( B-) 8-) :-\ ;*( :-* :] :> =] =) 8) :} :D 8D XD xD =D :( :< :[ :{ =( ;) ;] ;D :P :p =P =p :b :O 8O :/ =/ :S :# :X B) O:)
Kapat