Güney Amerika'da Türk dizileri rüzgarı!

Güney Amerika'da Türk dizileri rüzgârı!

resim yok
10 Eylül 2014 - 14:45
Magazin

Güney Amerika'da Türk dizileri rüzgârı!

Güney Amerika dizi piyasasında Arjantin ve Brezilya'nın tahtlarını Türk dizileri sallıyor.


Arjantin'in içerik üreticisi olarak Brezilya'nın teknik üstünlüğüyle öne çıktığı piyasada, Şili'de bir televizyon yöneticisinin tesadüfen bir fuarda görüp beğendiği 'Binbir Gece' ile başlayan Türk dizi rüzgarı 'Fatmagül'ün Suçu Ne?' ile devam etti.

Pazartesi günü Kolombiya Caracol TV'de yayınlanmaya başlayan 'Binbir Gece' dizisinin Facebook sayfasındaki Şilili takipçiler, 'Hayatımda izlediğim en güzel dizi', 'Şiddetle tavsiye ederim', 'Bu güzel diziyi izlemelisiniz, pişman olmazsınız' sözlerini paylaştı.

 

LATİN AMERİKA'NIN İLK TÜRK DİZİSİ

Şili'de geçen Mart ayı yayınlanmaya başlayan 'Binbir Gece' Latin Amerika'nın ilk Türk dizisi oldu. Başlangıçta fena sayılmayacak bir rating oranıyla yayınlanmaya başlayan dizi, Güney Amerika'da pazartesiden cumaya her gün yayınlanan 'telenovela adeti' yüzünden, Türk izleyicisinin 1 ayda öğrenebildiği 'olay örgüsünün' bir haftada tamamlanması ile yayının ikinci haftasında rating rekorları kırmaya başladı.

Türk dizilerinin Şili'ye geliş macerası ülkenin en büyük televizyonu Canal 13'nin program müdürü Patricio Hernandez bir dizi fuarında 'Binbir Gece'yle tanışmasıyla başlıyor. Çalıştığı kanala diziyi transfer etme çabaları sonuçsuz kalan Fernandez Mega Chile kanalına genel müdür olarak transfer olunca Kanal D yöneticileri ile temasa geçip dizinin yayın haklarını alma görüşmelerine başladığı belirtildi. Hernandez, Emol sitesine karar alma süreçlerini şu sözlerle özetledi:

"Dizinin ilginç, hem de evrensel konusu beni mest etmişti. Yeni kanalımın yayın saatlerini dolduracak ve seyircinin ilgisini çekecek program sıkıntısı olduğunu görünce bu boşluğu 'Binbir Gece' ile doldurmaya karar verdik."

 

FUTBOL MAÇLARINI BİLE SOLLADILAR

Telenovelalar Güney Amerika'da günlük hayatta çok önemli yer tutuyor. Özellikle sektörün lideri Brezilya'da naklen seçim tartışmaları, futbol maçları hemen hemen her şey telenovela saatlerine göre ayarlanıyor. Her akşam 100 milyon Brezilyalı 'Aşkları yürekleri dağlayan güzeller güzeli yoksul kız' ile 'Zengin-yakışıklı ve bir o kadar da iyi yürekli esas oğlanın' maceralarını izlemek için ekran başına kuruluyor. Brezilya'da telenovela sonrası geç saatlerde yayınlanan maçlar nedeniyle statlar tam dolmadığı için futbol kulüpleri yayın haklarnıdan elde edilen gelirle yetinmek zorunda kalıyor.[reklam]

Taraftarlarının fanatikliğiyle tanınan ve en az kadar Brezilya kadar futbol delisi olan Şili'de ise, Onur ile Şehrazat'ın imkansız aşkı, Dünya Kupası maçlarının bile önüne geçmiş. Bu nedenle, Neruda'nın ülkesinde gördüğü ilgiden sonra 'Binbir Gece'ye Karayip açılımı yaptırmaya karar veren Kolombiyalı televizyoncular dizinin bu özelliğini kullanarak tanıtımını yapma yoluna gitmişler 15 ülkede hayatı durduran ve Şili'de dünya kupası maçlarından daha çok seyirci toplayan dizi bu Pazartesi Caracol TV'de Dizi yayın hayatına başladığı 8 Eylül itibari ile toplamda 2.3 reyting oranıyla oldukça iyi bir açılım yaptı. Ancak, birçok internet forumunda, Şili'nin aksine ikindi kuşağında yayınlanan dizinin tutması halinde aynı kanalda yayınlanan ve reyting rekorları kıran Brezilya yapımıAvenida Brasilin saatlerinde kaymalara neden olacağı yorumları yapılıyor.

 

LATİN DÜNYASI AŞK-I MEMNU İLE TÜRK DİZİLERİNİ TANIDI

2012 yılında ABD 'de İspanyolca yayın yapan Telemundo Aşk-ı Memnu'nun içerik hakkını satın alırken 'Amor prohibido' (Yasak aşk) adıyla Latinlere özgü versiyonunu çekmişti. Türkiye ve Latin Amerika ülkeleri haklarının kültürel ve fiziksel benzerlikleri, Türk dizilerinin aşk, intikam, ihtiras vs telenovela formlarına uygunluğu gibi avantajlar Türk yapımcılara bölge pazarında çok büyük avantajlar sunuyor. Binbir Gece'nin, Latin dizi piyasasına etkilerini inceleyen BBC muhabiri Constanza Hola'ya göre eğer Şili'de yaşayanlar 'Onur ve Şehrazat'tan haberdar değilse' sohbetlerden dışlanabiliyor.

UPI Ajansı Arjantin temsilcisi Şilili gazeteci Dante Reyes de bu durumu Şili'nin And Dağları'nın doğal bir çitle kendini komşu ülkelerden ayırması yüzünden oldukça içine kapanık bir ülke olmasına bağladı. Bu nedenle televizyonda yayınlanan her şeyin en fazla konuşulan konular olması normal kabul ediliyor. Bu ülkede televizyon milyonlarca Şililinin tek eğlence kaynağı konumunda.

 

"BİNBİR GECE'NİN BAŞARISI ŞİLİ BASININDA İRDELENİYOR

Binbir Gece'nin kısa sürede rating rekorları kırması Şili basınınında ilgisi çekmesine neden oldu. Şili'nin en büyük gazetelerinden La Nacion, 'Neden Binbir Gece bütün dünyada başarılı oldu' başlıklı bir yazıyla konuyu enine boyuna inceledi. Gazeteye göre Türkiye, Yunanistan ve Balkan ülkelerinde geleneksel yapıdan çok uzaklaşmadan hem çalışan hem iyi bir eş ve anne olan modern kadını anlatan hikayeler verdiği gerçekcilik duygusuyla çoğunluğu kadın olan izleyicilerin karakterlerle özdeşleşmesini sağlıyor.

 

FATMAGÜL İLERLİYOR

Şehrazat ile Onur'un kavuşamama hikayesinin getirdiği ratingler Şilili televizyoncuları yeni Türk dizileri satın almaya yöneltti. Binbir Gece'nin son sezonunun gösterilmeye başladığı Ağustos sonu itibariyle seyirciyi ısındırmak için dizinin hemen ardından 23.15'te 'Fatmagül'ün Suçu Ne?' yi yayın akışına dahil etti. Yayınlandığı ilk günden itibaren Şililer'in ilgisini çeken gelen dizinin Facebook'ta 10 binden fazla hayranı her gün 'Kerim mi yoksa Mustafa mı daha yakışıklı' tartışmaları yapıyor. Dizi ile birlikte gazete ve kadın programlarında "Tecavüze uğrayan bir kadın hayatına nasıl devam eder?" sorusuna yanıt aranıyor.

Yayıncı kanalın 'En yakışıklı Türk Beyenfendisi' anketinde Engin Akyürek yarışı açık ara önde götürüyor. Fatmagülle ilgili yayınlanan her haberde mutlaka dizinin Vedat Türkali'nin romanından uyarlama olduğu da belirtiliyor. Son rating raporlarına göre 'Fatmagül'ün Suçu Ne?' toplamda 29 puanla en yakın rakibine 3 kat fark atmış durumda. Eski çalıştığı ülkenin en popüler kanalıyla girdiği yarışta Türk dizileri sayesinde önemli avantajlar elde eden Hernandez'in aklında ise şimdi sadece 'El Siglo Magnifico' yani 'Muhteşem Yüzyıl' olduğu belirtildi.

 

 

'MUHTEŞEM YÜZYIL'IN PRENSESİNİN GÜZELLİK SIRLARI BURADA!

Aşağıdaki bağlantıdan Diziler instagram hesabını takibe alarak güncel dizi haberlerini instagram üzerinden de takip edebilirsiniz.

@diziler

üyeler ne diyor?

( 1 yorum )
resim yok
:-) :) :o) :c) :^) :-D :-( :-9 ;-) :-P :-p :-Þ :-b :-O :-/ :-X :-# :'( B-) 8-) :-\ ;*( :-* :] :> =] =) 8) :} :D 8D XD xD =D :( :< :[ :{ =( ;) ;] ;D :P :p =P =p :b :O 8O :/ =/ :S :# :X B) O:)
Kapat
resim yok
beren saat engin akyureyi coook seviyorum