II. Abdülhamid döneminde "Tarik Bedeli" adlı vergiyi ödemek istemeyen 20-60 yaş arasındaki erkeklerin yılda dört gün hangisini yapmaları gerekirdi?

Her bölümüyle izleyicileri ekrana bağlayan Kim Milyoner Olmak İster yarışmasının yeni bölümünde "II. Abdülhamid döneminde "Tarik Bedeli" adlı vergiyi ödemek istemeyen 20-60 yaş arasındaki erkeklerin yılda dört gün hangisini yapmaları gerekirdi?" sorusu soruldu ve cevabı izleyenler tarafından merak ediliyor. Cevabı bilinmeyen sorunun detayları haberimizde..

Volkan Küçükel
18 Şubat 2019 - 21:34
Gündem

II. Abdülhamid döneminde "Tarik Bedeli" adlı vergiyi ödemek istemeyen 20-60 yaş arasındaki erkeklerin yılda dört gün hangisini yapmaları gerekirdi? sorusu Türkiye'nin en beğenilen yarışma programı Kim Milyoner Olmak İster'de, 18 Şubat Pazartesi akşamı yayınlanan bölümde soruldu. İzleyicilerin merakla öğrenmek istediği sorunun doğru cevabını haberimizin detaylarından öğrenebilirsiniz.

II. Abdülhamid döneminde "Tarik Bedeli" adlı vergiyi ödemek istemeyen 20-60 yaş arasındaki erkeklerin yılda dört gün hangisini yapmaları gerekirdi?

Bu akşam ATV ekranlarında yayınlanan, dünyanın en çok seyredilen ve en çok kazandıran bilgi ve kültür yarışmasında sorulan "II. Abdülhamid döneminde "Tarik Bedeli" adlı vergiyi ödemek istemeyen 20-60 yaş arasındaki erkeklerin yılda dört gün hangisini yapmaları gerekirdi?" sorusu çok merak edildi. Bu aşamada sorulan soru ve cevap şıkları aşağıdaki gibiydi;

II. Abdülhamid döneminde "Tarik Bedeli" adlı vergiyi ödemek istemeyen 20-60 yaş arasındaki erkeklerin yılda dört gün hangisini yapmaları gerekirdi?

A- Yol yapımı

B- Gemi yapımı

C- Okul inşaatı

D- Fes üretimi

Bu sorunun doğru şıkkı A- Yol yapımı olmalıdır.

19. yüzyılın ikinci yarısına gelindiğinde Osmanlı Devleti'nin önemli problemlerinden biri ulaşım idi. Geçmiş dönemlerde yapılmış olan yollar ve geçitler kullanılamaz, bakımsız bir hale gelmişti. Mevcut yolların onarımı ve yeni yolların yapılması ihtiyacının bir sonucu olarak Osmanlı vatandaşlarına "Tarik bedeli" olarak bilinen yol vergisi getirildi. Yol vergisi mükellefiyeti bedenen çalışarak veya bedel verilerek yerine getirilen bir yükümlülüktü. 18-60 yaş arasındaki her erkek vergi mükellefiydi.

19-02/09/murat-yildirim-foto.Jpeg

Murat Yıldırım kimdir?

13 Nisan 1979 senesinde Konya'da dünyaya gelen başarılı oyuncu an itibarıyla 39 yaşındadır. Yıldız Teknik Üniversitesi Makine Mühendisliği Bölümü mezunudur. Gençlik yıllarından beri tiyatro ve oyunculuğa meraklı olan Murat Yıldırım, öğrenci olduğu senelerde Yıldız Teknik Üniversitesi oyuncuları bünyesinde üç sene boyunca amatör olarak tiyatro ile ilgilenmiştir.

2003 senesinde ekrana gelen Ölümsüz Aşk dizisi ile televizyon ekranlarına ilk adımını atmış fakat bu dizi sadece 11 bölüm yayında kalmıştır. İzleyiciler tarafından Büyük Yalan ve Bütün Çocuklarım dizileri ile fark edilmeye başlamıştır.  Günümüze dek Fırtına, Asi, Suskunlar gibi izleyiciler tarafından geçer not alan dizi projelerinde yer almıştır.

19-02/09/murat-yildirim-asi.jpg

Sadece dizi oyunculuğu yapmakla kalmayan Yıldırım Araf, Organize İşler, Kocan Kadar Konuş ve Ayla gibi başarılı sinema projelerinde de kendisini göstermiştir. Fırtına dizisinde başrolde yer aldığı Burçin Terzioğlu ile 2008 senesinde evlenmiş, 2014 senesinde boşanmıştır. 2016 senesinde yollarını birleştirdiği İman Elbani ile mutlu bir evliliği olan Murat Yıldırım şu sıralar atv ekranlarının bir efsane haline gelen yarışma programı Kim Milyoner Olmak İster'de sunuculuk yapmaktadır.

19-02/09/murat-yildirim.jpg

Murat Yıldırım dizileri

- Gecenin Kraliçesi
- Suskunlar
- Aşk ve Ceza
- Asi
- Fırtına
- Büyük Yalan
- Bütün Çocuklarım
- Ölümsüz Aşk

Aşağıdaki bağlantıdan Diziler instagram hesabını takibe alarak güncel dizi haberlerini instagram üzerinden de takip edebilirsiniz.

@diziler

üyeler ne diyor?

resim yok
:-) :) :o) :c) :^) :-D :-( :-9 ;-) :-P :-p :-Þ :-b :-O :-/ :-X :-# :'( B-) 8-) :-\ ;*( :-* :] :> =] =) 8) :} :D 8D XD xD =D :( :< :[ :{ =( ;) ;] ;D :P :p =P =p :b :O 8O :/ =/ :S :# :X B) O:)
Kapat