Küçük Gelin dizisi için mahkeme kararını verdi

Çalıntı senaryo suçlamasıyla davalık olan Küçük Gelin dizisinde mahkemenin kararı belli oldu.

Berfu Özlen
05 Haziran 2017 - 16:50
Gündem

Samanyolu TV'nin tartışmalı dizisi, Küçük Gelin'in çalıntı olduğu tescillendi.

Güvercin isimli hikayeden çalıntı!

2014 yılında İngiltere'de yaşayan yazar Dürsaliye Şahan'ın, 2013 yılında, Samayolu TV ekranlarında yayınlanan Küçük Gelin adlı dizisinin senaryosunun, Güvercin isimli hikayesinden alındığı iddiasıyla açtığı dava sonuçlandı. Şahan, hikayesini 2005 senesinde, TV uyarlaması olması için senaristlere ilettiğini, ancak kendisini hikayeyi uygun bulmayarak reddettiklerini iddia etmişti. İstanbul Anadolu 2. Fikri ve Sinai Haklar Hukuk Mahkemesi, Şahan'ın açtığı dava doğrultusunda, dizi ekibini suçlu buldu.

Emsal olsun

8 Eylül 2013'te yayın hayatına başlayan Küçük Gelin dizisinin senaryosunun çalıntı olması ile ilgili, orjinal yapımın yazarı, "Biz yazarlar köle sistemini reddetmek mecburiyetindeyiz. Umarım bu davalar gençlerin hak arama mücadelesinde umut olur." dedi.

Bu gelişmenin arından, dizinin senaristi Erkan Çıplak, kişisel Instagram hesabından bir açıklamada bulundu. 

İşte o açıklama:

"Dün sabah basında “Küçük Gelin” dizisi ile ilgili çıkan haber gerçeği yansıtmamaktadır.Açılan dava şahsım ve yapımcı şirket aleyhine sonuçlansa da verilen karar adil değil tamamen konjöktüreldir. Biz senaristler , televizyon kanallarının talepleri doğrultusunda dizi hikayeleri yazar, profesyonel olarak en iyi şekilde işimizi yapmaya çalışırız. Bir sosyal sorumluluk projesi olarak sipariş edilen Küçük Gelin hikayesi , Gaziantep, Diyarbakır ve Siit gibi şehirlerde alan araştırması yapılarak, bölgeyi ziyaret eden akil insanların raporu incelenerek , unicef’in basında geniş yer bulan küçük gelinler hakkındaki makalesi referans alınarak ve küçük gelinler ve ailelelerle bizzat görüşülerek oluşturulmuştur. Ayrıca böylesine başarılı bir hikayeyi tek başıma yazmadım , projeyi en başından itibaren her biri mesleğini yıllardır profesyol bir şekilde ifa eden Erkan Birgören, Betül Yağsağan, Hale Çalap, Ayça Mutlugil,Tuba Altınışık gibi senaristlerle birlikte yazdık ve devam ettik. (Erkan Birgören ve Betül Yağsagan birkaç bölüm sonra Karagül dizisine geçince ekipten ayrılmak zorunda kalmışlardı) Dizinin rating rekorları kırdığı dönemde yazılı ve görsel basında yer alan röportajlarda da fikrin nasıl ortaya çıktığı ve hikayenin nasıl yazıldığına dair açıklamalar mevcuttur. (Oya Doğan Vatan Gazetesi röportajı, Burcu Sağlam Yenişafak gazetesi röportajı ve birçok internet sitesinde şahsımla ve dizi oyuncuları ile yapılan röportajlar mevcuttur) İntihal suçlamasına gelince, davacı kişinin hikayesi ile Küçük Gelin hikayesinin “ küçük kızın berdel gitmesi” dışında hiçbir benzerliği yoktur. Esasında “berdel” kadim bir gelenektir, birçok film ve hikayeye konu olmuştur. Öte yandan herkesin gözden kaçırdığı bir durum var. Davacı Dursaliye Şahan’ın intihal edildiğini iddia ettiği “güvercin” adlı aynı hikayesi için 2011 yılında “Sıla” dizine de dava açmış ve benzerlikten dolayı davayı kazanmıştır. Bakıldığında aynı hikayenin , hem Sıla hem de Küçük Gelin dizi hikayesine benzemesi mümkün değildir, türk seyircisi her iki dizinin bambaşka hikayeleri olduğunu bilmektedir. Bu da alınan kararın könjöktürel bir karar olduğunun göstergisidir. Meslek hayatımda 17 yılı devirmiş, özgün ve başarılı projelerde yer almış bir senarist olarak ilk defa “intihal” ile suçlanmak şahsımı derinden yaralamıştır. İlk fırsatta itiraz davası açmakla birlikte, şahsımı intihal etmekle suçlayan ve mesleki kariyerimi zedelemeye çalışan bu kişi hakkında gerekli hukuki mücadelemi ivedi olarak başlatacağım. Kamuoyuna duyurulur… "

Samanyolu TV'nin kapanması ile beraber yayın hayatı da sona eren dizinin senaristi Erkan Çıplak, kendisini savundu ve hikayenin anonim olduğunu, davacıyı tanımadığını iddia etti. Bilirkişi raporu ise, Çıplak'ı maddi ve manevi tazminata mahkum etti. 

Aşağıdaki bağlantıdan Diziler instagram hesabını takibe alarak güncel dizi haberlerini instagram üzerinden de takip edebilirsiniz.

@diziler

üyeler ne diyor?

resim yok
:-) :) :o) :c) :^) :-D :-( :-9 ;-) :-P :-p :-Þ :-b :-O :-/ :-X :-# :'( B-) 8-) :-\ ;*( :-* :] :> =] =) 8) :} :D 8D XD xD =D :( :< :[ :{ =( ;) ;] ;D :P :p =P =p :b :O 8O :/ =/ :S :# :X B) O:)
Kapat