Paralel yapılanmanın kökleri dizide anlatılacak

TRT 1'de yayınlanan "Sevda Kuşun Kanadında" dizisinin 2. sezonunda, Fetullahçı Terör Örgütü'nün 1970'lerde başlayan ihanet yapılanması anlatılacak.

resim yok
01 Eylül 2016 - 15:48
Yeni Bölüm

"Sevda Kuşun Kanadında" dizisinin ikinci sezon çekimlerinin devam ettiği Göktürk'teki setinde AA muhabirine açıklamada bulunan dizinin genel yönetmeni ve yapımcısı Mesut Uçakan, yeni sezonun çekimlerine başladıklarını, setin yeni eklenen sokaklar ve mekanlarla genişletildiğini, mekan içlerinin de çalışılabilecek durumda olduğunu söyledi.

Uçakan, dizinin ilk altı bölümünün ciddi giriş ve deneme olduğunu belirterek, şöyle devam etti: "Buna ihtiyacımız vardı çünkü çok ağır, zor bir konuyu oluşturmaya çalıştık ve iki yılda hazırlandık. Gidişattaki aksaklıklar çerçevesinde yeni sezona girerken kimi çalışanlarımızı değiştirmek durumunda kaldık. İlk altı bölümün getirdiği stresleri de atarak, yolumuza devam ediyoruz. "

16-09/01/1970-gencligi-skk.jpg

1970 GENÇLİĞİNİ ANLATIYORUZ

Mesut Uçakan, senaryonun yeni sezonda birtakım eksikliklerden arınarak, daha güçlendirildiğini dile getirerek, şunları kaydetti: "Biz objektif olmaya çalışarak 1970 gençliğini anlatıyoruz. Ülkücüsü, komünisti, birbiriyle çatışan gruplar var. Bir de onlara katılmayan, mesleğinde ve inancında büyük olmayı önceleyenler var. Nitekim bu gençlik iktidara yürüdü. Ama gençliği besleyen kaynakları da öykünün içerisinde değerlendiriyoruz, yer yer sahneler atıyoruz. Son bölümde gördüğümüz Mehmed Zahid Kotku, Necip Fazıl Kısakürek onlardan bir kısmı ama onlarla sınırlı değil."

Dönemin gençliğini, hem kültür sanat hem düşünce planında besleyen şahsiyetleri diziye taşıdıklarını aktaran Uçakan, "Derdimiz birini anlatmak değil, bir kuşağı anlatmak. O manada yeni bölümlerde sürpriz isimler de gelecek." dedi. 

15 TEMMUZ'DA MASKELERİ DÜŞTÜ

Yönetmen Uçakan, 15 Temmuz Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişiminin ardından dizide işledikleri konuların daha da netleştiğine değinerek, şu görüşlerini aktardı: "1970'lerde aynı oyunlar, aynı aktörler vardı. Nedir bu oyun? 'Dünyanın abisi' geçinenlerin, dışındaki ülkeleri manipüle etmeleri, içlerindeki birtakım hainlerle, ajanlarla, kendisine sempati duyan birtakım çevreleri ve siyasetiyle daha üstü kapalı bir biçimdeydi. O dönem maskeler vardı, tanıyamıyordunuz, net olmayan görüntüler vardı. Tedirgin olsanız bile 'Budur' diyemiyordunuz. 15 Temmuz'un sayısız faydası var. Bunlardan biri 15 Temmuz spotların büsbütün yandığı, bütün arka plandaki ellerin, ihanetin, maskelerinin açığa çıktığı bir dönem oldu. Bu kadar kılcal damarlarımıza kadar girildiğini bu operasyonla gördük. Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın söylediği 'Asıl İstiklal Savaşı şimdi başlıyor' sözünün anlamı tam olarak çıktı." 

YENİ SEZONUN SÜRPRİZİ 'FETÖ' OLACAK

Yapımcı ve yönetmen Mesut Uçakan, FETÖ'nün köklerinin 1970'lere uzandığını ifade ederek, şunları söyledi: "Dizide, FETÖ'nün 40 yıl önce işin içerisine girdiği görülecek. Tabii biz bunlara da dikkat çekeceğiz, altını çizeceğiz, sahneler atacağız. Sanıyorum yeni sezonun en büyük sürprizlerinden biri bu olacak. O döneme mahsus bir şekilde halkı darbe konusunda bilinçlendirmeye çalışacağız."

Aşağıdaki bağlantıdan Diziler instagram hesabını takibe alarak güncel dizi haberlerini instagram üzerinden de takip edebilirsiniz.

@diziler

üyeler ne diyor?

resim yok
:-) :) :o) :c) :^) :-D :-( :-9 ;-) :-P :-p :-Þ :-b :-O :-/ :-X :-# :'( B-) 8-) :-\ ;*( :-* :] :> =] =) 8) :} :D 8D XD xD =D :( :< :[ :{ =( ;) ;] ;D :P :p =P =p :b :O 8O :/ =/ :S :# :X B) O:)
Kapat