resim yok
08 Ocak 2011 - 00:00

 

Türkler'i tanıma isteği, alt yazı yerine dublaj yapılması, tarihi yakınlık... Mısırlı yapımcılar ve yönetmenler, Türk dizilerinin bölgede başarılı olmasının sırrını araştırıyorlar.

 

 

Türk dizilerinin son yıllarda Arap ülkelerinde kazandığı başarı, bölgenin dizi üretim merkezi konumundaki Mısır tarafından da yakından takip ediliyor.

Birkaç sene öncesine kadar Orta Doğu ve Körfez ülkelerine 100'lerce dizi ihraç eden Mısırlı yapımcılar ve yönetmenler, Türk dizilerinin bölgede başarılı olmasının sırrını araştırıyorlar.

Türk dizilerinin Arap dünyasında sevilmesini, başarılı tekniğe ve güçlü oyunculuğa bağlayan yapımcı ve yönetmen Amr Beyyumi, "Eskiden Mısır sinema endüstrisi ne üretse, Arap TV'leri hemen talepte bulunurlardı. İçerik, senaryo ve oyunculuk çok aranmazdı. TV'ler, Türk dizilerine rağbet edince, Orta Doğu'daki Arap yapımcılarda da farklı konu arayışları ortaya çıktı" dedi.

 

Beyyumi ayrıca Türkiye ve Türkler'i tanıma isteğinin de, Türk dizilerinin ilgi görmesinde rol oynadıklarını söyledi.

Mısırlı dizi oyuncusu ve 2004 Afrika yüz güzeli Naira Şeyh de, Türk dizilerinin başarılı bir dublaj ile yayınlandığına dikkati çekerek, "Alt yazı yerine dublaj yapılması, başarının nedenlerinden biri ama en önemli neden, birlikte yaşadığımız uzun tarih ve birbirimize çok yakın olduğumuzun farkına varmamızdandır" diye konuştu.

Mısır dizilerinin halen bölgede ilgi gördüğünü söyleyen EC dizi yapım şirketinin sahibi Hannan Hüseyni, Körfez ülkelerindeki TV'lerde Mısır ve Hint yapımı dizilerin ağırlığını koruduğunu anlattı.

Hüseyni, Türk dizilerinin Araplar tarafından çok tutulmasının ileride Mısırlılar için pazar daralması anlamına gelebileceğine işaret ederek "Arap dünyası, Türkiye'yi yeniden keşfediyor. Bu sebeple Türk dizilerine her geçen gün ilgi daha çok artıyor" dedi.

Aşağıdaki bağlantıdan Diziler instagram hesabını takibe alarak güncel dizi haberlerini instagram üzerinden de takip edebilirsiniz.

@diziler

üyeler ne diyor?

resim yok
:-) :) :o) :c) :^) :-D :-( :-9 ;-) :-P :-p :-Þ :-b :-O :-/ :-X :-# :'( B-) 8-) :-\ ;*( :-* :] :> =] =) 8) :} :D 8D XD xD =D :( :< :[ :{ =( ;) ;] ;D :P :p =P =p :b :O 8O :/ =/ :S :# :X B) O:)
Kapat