Tv8'den Fox'un açıklamasına karşı kamuoyu duyurusu!

Acun Ilıcalı ile Fox ekranları arasındaki gerilim büyüyor.

Merve Mutlu
11 Aralık 2019 - 16:47
Magazin

Acun Ilıcalı ile Fox ekranları arasındaki gerilim devam ediyor. Ilıcalı'nın sahibi olduğu tv8 ekranlarında yayınlanan Yemekteyiz adlı yarışma programının, Zuhal Topal 'la Sofrada adı ile telif hakkı alınmadan taklit edildiğini iddia eden tv8, Fox'un cevabı karşısında boş durmadı ve kamuoyu duyurusu yayınladı. 

19-12/11/screenshot_1.png

Geçtiğimiz akşam yayınlaanan Fox Ana Haber'de Zuhal Topal'la Sofrada adlı yarışmanın çalıntı olmadığına yönelik açıklamalar yapılmıştı. Acun Ilıcalı ve ekibi bu açıklamayı şu sözlerle eleştirdi:

Fox TV’nin önceki günkü ana haber yayınında "Yemekteyiz" formatının çalınmasıyla ilgili kamuoyunu yanıltmaya yönelik bir açıklamaya yer verilmiştir. Bu yayın minareyi çalan kılıfını hazırlar misali, yapılan format hırsızlığını meşrulaştırma çabasıdır. Bu nedenle kamuoyunu söz konusu meseleyle ilgili yeniden bilgilendirme gereği doğmuştur.

TV8’de yayınlanmakta olan “Yemekteyiz” formatı, Fox TV tarafından tamamen çalınarak “Zuhal Topal’la Sofrada” adıyla kopyalanmıştır.

19-12/11/2.png

Söz konusu kanal , tüm dünyada 40 farklı ülkede, Türkiye’de ise 10 yıldır yayınlanmakta olan "Yemekteyiz" formatının kopyasına "Momsters" (Zuhal Topal’la Sofrada) adını vererek özgün bir program havası yaratmak istemektedir. Bu alenen fikir hırsızlığıdır.

19-12/11/3.png

Fox TV, söz konusu açıklamasında "Momsters" (Zuhal Topal’la Sofrada) programının format sahibini Global Telif Hakları Yapımcılık Tic. A.Ş. olarak göstererek doğru olmayan bir beyanda bulunmaktadır. Bahsi geçen firmanın yetkilileri ise format sahibinin kendileri olmadığını sadece dağıtıcısı olduklarını açıklamışlardır.

19-12/11/4.png

Yine Fox TV yayınında, format hırsızlığını ortaya koyan raporu hazırlayan Emrah Dönmez’in Işık Üniversitesi’nde görev yapmadığı iddia edilmiştir. Bu iddia da kesinlikle gerçek dışıdır. Çünkü Emrah Dönmez, raporu hazırladığı tarihte Işık Üniversitesi’nde görev yapmaktaydı.
Fox TV’nin ilgisiz detayları ön plana çıkararak kamuoyunu gerçeklerden uzaklaştırma çabalarını kınıyoruz. Takdiri siz seyircilerimize bırakıyoruz. “Zuhal Topal’la Sofrada” programı “Yemekteyiz” programına taklit denecek kadar benziyor mu? Benzemiyor mu?

19-12/11/4-1576072390.png

 

Ayrıca tv8 hazırladığı Kamuoyu duyurusunda, söz konusu benzerlikleri de karşılaştırmalı olarak şöyle paylaştı:

19-12/11/taklir.png

19-12/11/r.png

19-12/11/taklit-i.png

19-12/11/rr.png

Aşağıdaki bağlantıdan Diziler instagram hesabını takibe alarak güncel dizi haberlerini instagram üzerinden de takip edebilirsiniz.

@diziler

üyeler ne diyor?

resim yok
:-) :) :o) :c) :^) :-D :-( :-9 ;-) :-P :-p :-Þ :-b :-O :-/ :-X :-# :'( B-) 8-) :-\ ;*( :-* :] :> =] =) 8) :} :D 8D XD xD =D :( :< :[ :{ =( ;) ;] ;D :P :p =P =p :b :O 8O :/ =/ :S :# :X B) O:)
Kapat