Ballon d'Or ödülünü kazanan ilk kadın futbolcuya yayın sırasında cinsiyetçilik yapıldı!

France Football dergisi tarafından düzenlenen Ballon d'Or ödül töreninde sunucunun ilk kez kadın futbolcu ödülünü alarak tarihe geçen Ada Hegerberg'e espri adı altında söylediği sözler gündem oldu. Cinsiyetçi bir söyleme imza atan sunucu, "Espri yaptım" dedi. İşte detaylar!

Merve Mutlu
04 Aralık 2018 - 14:02
Kültür Sanat

France Football dergisi tarafından düzenlenen Ballon d'Or ödül töreninde, törenin sunucularından DJ Martin Solveig'in yılın en iyisi futbolcusu seçilen kadın futbolcu Ada Hegerberg'e ödülü aldıktan sonra 'Twerk yapabiliyor musun?' diye sorması salonda herkesi şoka uğrattı. 

23 yaşındaki sporcu bu soru karşısında şaşkınlığını gizleyemezken, "Hayır" cevabını vererek sahneden indi. O anlarda Paris Saint - Germain kulübünde oynayan Fransız futbolcu Mbappe'nin de şaşkınlıktan ağzının açık kaldığı kameralara yansıdı.

18-12/04/no.png

Kadınların hayatın her alanında maruz kaldığı cinsiyetçiliğin ufak bir örneği olarak sayılan bu olay, salondakilerin ve izleyenlerin tepkisini çekti. Söylediği sözlerin bir "espri" olduğunu iddia eden Fransız DJ, gelen tepkiler üzerine bir özür yayınladı. Özür metninde, "Ada ile de konuştum. Bir şaka olduğunu anladığını söyledi. Yine de kırgın olan herkesten özür dilerim. En önemlisi Ada'yı ödül için tebrik ediyorum." diyen DJ'in yaptığı şeyin bir cinsiyetçilik değil de 'espri' olduğunu iddia etmeye devam etmesi şaşırttı. 

18-12/04/nooo.png

Bu duruma gelen sert tepkilerden biri de ünlü tenisçi Andy Murray geldi. Andy Murray, sosyal medya hesabından paylaştığı story ile DJ'i eleştirdi.

18-12/04/andy-murray.png

Yaşananları 'spor dünyasındaki cinsiyetçiliğin en büyük örneklerinden biri' olarak niteleyen Murray, "Mbappe ve Modric'e ne sordu? Futbolla ilgili şeyler. Bu sadece bir şaka değil. Ben de aşırı tepki vermiyorum. Hayatım boyunca sporun içinde oldum ve cinsiyetçilik seviyesi inanılmaz" mesajını paylaştı.

​Hegerberg bu prestijli ödülü kazanan ilk kadın sporcu olarak tarihe geçerken, DJ Martin Solveig eleştiri yağmuruna tutulmaya devam ediyor. 

Aşağıdaki bağlantıdan Diziler instagram hesabını takibe alarak güncel dizi haberlerini instagram üzerinden de takip edebilirsiniz.

@diziler

üyeler ne diyor?

resim yok
:-) :) :o) :c) :^) :-D :-( :-9 ;-) :-P :-p :-Þ :-b :-O :-/ :-X :-# :'( B-) 8-) :-\ ;*( :-* :] :> =] =) 8) :} :D 8D XD xD =D :( :< :[ :{ =( ;) ;] ;D :P :p =P =p :b :O 8O :/ =/ :S :# :X B) O:)
Kapat