Sinemamızın usta ismi Murat Soydan hayatını kaybetti!

Türk sinemasının jönlerinden Murat Soydan hayatını kaybetti. Murat Soydan kimdir, nereli, kaç yaşında vefat etti? Murat Soydan neden vefat etti? Murat Soydan hangi filmlerde oynadı?

Berfin Sengil
11 Haziran 2024 - 13:17
Kültür Sanat

Usta sanatçı Murat Soydan, 83 yaşında hayatını kaybetti. 

Soydan'ın kızı Mehveş Soydan, sosyal medya hesabından acı haberi duyurdu.

Mehveş Soydan paylaşımında, "Canım babamı kaybettik. Başımız sağ olsun" ifadelerine yer verdi.

Murat Soydan Kimdir?

2 Ekim 1940'ta babasının memuriyeti dolayısıyla bulunduğu Kırklareli’in Lüleburgaz ilçesinde doğan Murat Soydan'ın gerçek adı Rüçhan Tercan idi. İlk ve ortaokulu Lüleburgaz’da, liseyi Edirne’de okuyan Soydan, üniversite için İstanbul'a geldi.

Murat Soydan, İktisadi İlimler Akademisi'nde okurken bir yandan da İstanbul Belediye Konservatuarı Türk Musikisi bölümünü bitirdi. Üniversite tahsili sırasında Tekel'de memurluk yapan Soydan, askerliğini yedek subay olarak yaptı. Usta oyuncu, 1966 yılında Perde mecmuasının açtığı yarışmayı Tanju Korel ile birlikte kazanıp sinemaya geçiş yaptı.

1966 yılında Nejat Saydam'ın çektiği Kolsuz Kahraman filmiyle sinemaya adım atan Soydan'ın bu filminin kadrosunda Cüneyt Arkın, Fatma Girik ve Suzan Avcı da vardı. 1970'li yılların jön oyuncularından olan Murat Soydan, birçok filmde Türkan Şoray ve Hülya Koçyiğit ile başrolü paylaştı.

İlk evliliğinden bir çocuğu olan Murat Soydan, ikinci evliliğini Uğur Gül ile yaptı. Soydan'ın Ali ve Mehveş adında iki çocuğu bulunuyor.

Aşağıdaki bağlantıdan Diziler instagram hesabını takibe alarak güncel dizi haberlerini instagram üzerinden de takip edebilirsiniz.

@diziler

üyeler ne diyor?

resim yok
:-) :) :o) :c) :^) :-D :-( :-9 ;-) :-P :-p :-Þ :-b :-O :-/ :-X :-# :'( B-) 8-) :-\ ;*( :-* :] :> =] =) 8) :} :D 8D XD xD =D :( :< :[ :{ =( ;) ;] ;D :P :p =P =p :b :O 8O :/ =/ :S :# :X B) O:)
Kapat

bizi takip edin