Taciz faili Hasan Ali Toptaş ifşa edildi! Yazardan açıklama geldi!

Sosyal medyada yazar Hasan Ali Toptaş’la ilgili atılan tweetler ifşa hareketi başlattı.

Merve Mutlu
09 Aralık 2020 - 17:22
Viral

Ben Bir Gürgen Dalıyım, Ölü Zaman Gezginleri,Kuşlar Yasına Gider, Sonsuzluğa Nokta gibi kitapları ile tanınan yazar Hasan Ali Toptaş, sosyal medyada paylaşılan bir video kesitine yapılan "Bu adamın ifşalanmasını heyecanla bekleyen kaç kişiyiz? Ben ve pek çok arkadaşımın kendisi ile nahoş anıları var üniversite yıllarına ait. Şu anki bilinç ve cesarete sahip olsam kesinlikle ifşa ederdim. Klasik orta yaş üzeri cis erkek edebiyatçı" yorumunun ardından birçok kadın tarafından ifşa edildi. 

20-12/09/hasan-ali-topta.jpg

Bu yorumun ardından 20 civarı kadın, Hasan Ali Toptaş’ın kendisini taciz ettiğine ilişkin anılarını paylaşarak itirafta bulundu. İtiraf eden kadınlar arasında yazar Pelin Buzluk da vardı. Pelin Buzluk’un yazdıklarının ardından yazar Aslı Tohumcu ve Nermin Yıldırım ile çok sayıda yazar birbirlerine “yalnız değilsin” diyerek kendilerini taciz eden yazarları ifşa etti.

Taciz faili Hasan Ali Toptaş ifşa edildi! Yazardan açıklama geldi!

Hürriyet’ten Ece Çelik'e konuşan Pelin Buzluk, yaşadıklarını, "2011 yılında, cinsel tacizden de öte cinsel saldırı diyebileceğimi bir olaydı. Benim için konuşması çok güç bir durum. Eski eşimle bizi yazıevine davet etmişti. Eşim gelmek istemeyince tek başıma gittim. Fiziksel yönelmesi ve zorlaması oldu. Şoke olmuştum. Bir süre kendimi banyoya kapattım, kendisine ‘Özür dilerim ama istemiyorum’ dedim. Sonraki yıllarda özür dilediğim için kendimi çok suçladım. ‘O zaman neden bu elbiseyi giydin?’ dedi ve beni geri kafalı olmakla suçladı. O gece o evden kurtulduktan sonra da hiçbir şey olmamış gibi benimle iletişimi sürdürmek istedi. Kendini asla suçlu görmedi." sözleriyle anlattı.. 

Hasan Ali Toptaş taciz iddialarını doğruladı!

20-12/09/hasan-ali.png

İddialarla ilgili yazar Hasan Ali Toptaş, Ece Çelik'e yaptığı açıklamada, “İnsan eril failliğin ne olduğunu anlayana kadar karşı tarafta ne büyük yaralar açtığını bilmeden, fark etmeden, düşünmeden hatalar yapabiliyor. Failliğin ne olduğunu bugün kadınlardan öğreniyoruz. Bilmeden, farkında olmadan yaptığım davranışlar nedeniyle kırdığım, üzdüğüm, yaraladığım bütün insanlardan samimiyetle özür diliyorum” ifadelerini kullanarak iddiaları kabul etmiş oldu.

Bu paylaşıma gelen birçok yorumun üzerine bir döneme damgasını vuran #MeToo hareketinin bir benzeri yaşandı ve kadınlar kendilerini taciz eden kişileri ifşalamaya başladı. 

20-12/09/ifsa.png

Aşağıdaki bağlantıdan Diziler instagram hesabını takibe alarak güncel dizi haberlerini instagram üzerinden de takip edebilirsiniz.

@diziler

üyeler ne diyor?

resim yok
:-) :) :o) :c) :^) :-D :-( :-9 ;-) :-P :-p :-Þ :-b :-O :-/ :-X :-# :'( B-) 8-) :-\ ;*( :-* :] :> =] =) 8) :} :D 8D XD xD =D :( :< :[ :{ =( ;) ;] ;D :P :p =P =p :b :O 8O :/ =/ :S :# :X B) O:)
Kapat